— När man tittar på fotografier i allmänhet ställer det väldigt lite krav på betraktaren. All fotografi är inte konst, eftersom den kräver mer av sin åskådare. Men det har verkligen blivit en trend att man sätter upp vackra bilder och är nöjd med det, säger hon. Konstfacks rektor Maria Lantz. SVT http://www.svt.se/kultur/konst/i-var-tar-fotografiet-plats

Man behöver inte skrika för att beröra

Man kan viska, som Gunnar Smoliansky gör på Gun galleri. Besökte hans utställning och blev över väldigad. Mins hans stora retrospektiva utställning på Kulturhuset för några år sedan, inte direkt likgiltig, men är det så att han passar bättre i ett mindre intimare sammanhang. Verkar inte bättre, på Gun radar han upp små kontakter från 9X6 negativ och jag berörs direkt av hans lågmälda iakttagelser av värden. Mästerlig kopierat som man bör förvänta sig av en av Sveriges förnämast fotografiska hantverkare.

Utställningen pågår till den 6 November på

http://www.gungallery.se/#/gunnarsmoliansky

Inlagt 2011-10-12 07:41 | Läst 619 ggr. | Permalink


(visas ej)

Vad heter hufvudstaden i Sverige?
präntare 2011-10-12 09:13
Nej, det är inte formatet det beror på. Som små diamanter. Personligen kontaktkopierar jag från 10,2x12,7.
Med vänlig hälsning
alf109 2011-10-12 17:51
Jo, Gunnar Smoliansky är en av våra absolut finaste fotografer. Jag tycker inte att han alls fått den uppmärksamhet han förtjänar. Dessutom verkar han vara lika lågmäld och ödmjuk som person som hans fotograferande visar. Hans småprintar är verkligen fina och skapar en intimitet med betraktaren som sällan större printar gör.
-affe
präntare 2011-10-12 19:25
Tyvär, många är dom konstnärer som fått den uppmärksamhet dom förtjänar. först efter sin död.
Denna blogg är ej längre aktiv