Jag och min Pentax
Dag 123 Premiärtur
Måste ta en liten tur med båten idag och se om det är sig likt och det kan man väl säga. Vi behövde inte gå långt ut förrän havsörnen flög över oss och kort därefter kom skarvarna. Men inte lätt att få någon skärpa från båten, men det syns väl att det är fåglar i alla fall. :-)
Ha de gott
//B-O
Dag 122 Nu e ho i...
Ja nu blev det sjösättning och en ny säsong väntar. En bra början i alla fall med goda vänner och god mat och dryck.
Ha de gott
//B-O
Dag 121 Bakslag igen
Aprilväder har man hört talas om. Växtriket har det inte lätt nu.
Ha de gott
//B-O
Började redan igår
Dag 120 Katastrofläge??
ja det kan man undra. Har det inte gått för långt när man måste resa upp katastroftält utanför akutmottagningen för att ta hand om ungdomar som misslyckas med sitt "supande" under valborgsmässofirande?
Ha de gott
//B-O
Dag 119 Det blir plommon i år också...
som det ser ut. Bara på en dag så har plommonträdet slagit ut i blom. Det är bara att hoppas att den forsatta processen fungerar också.
Ha de gott
//B-O












