Jag och min Pentax

Kameran ljuger inte......

Dag 18 Fotografiska

Kulturella idag med ett besök till huvudstaden och fotografiska. Det första som man möts av, är hur ser ditt fotoår ut?Ja det är ju en bra fråga, men eftersom jag har gett mig in på att bjuda på en bild om dagen under detta år. Så kanske man kan bli en bättre fotograf. Väl inne bjuds vi på Elliott Ervitt och sina gamla bilder från 50-talet som berör. (citerar Elliott "Det finns motiv överallt, det handlar bara om att vara uppmärksam och bry sig om vad som händer runt omkring en. En bild som engagerar, som får dig att tänka, som väcker en känsla, får dig att skratta eller gråta är en bra bild. slut citat"

Sedan blev det Johan Rehborg som även är en bra fotograf, värt ett besök.

Nästa bild är från Gill  Greenber som är med gråtande barn. Det är fina bilder, men hur har man fått barnen att gråta i studion?

Till sist men inte minst, måste ju restaurangen besökas och med denna utsikt smakar det ju ännu bättre.

En liten reflektion var att det är väldigt mycket svartvita bilder. Så under februari månad kanske man skall satsa på lite svartvitt.

Ha nu en fortsatt bra helg

//B-O

Postat 2014-01-18 21:59 | Läst 1360 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

Dag 17 Granen lyser grön och grann i stugan

i alla fall utomhus. Där finns det lite julstämning kvar.

Ha de gott
 

Postat 2014-01-17 21:32 | Läst 1068 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Dag 16 Jag vill ha en egen...

Postat 2014-01-16 20:56 | Läst 691 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Dag 15 Riddare

eller vad man nu ser. Det är i alla fall stearin från ett ljus. Sedan blev det lite lek med tops och spegel. Inser nog att det blir svårt att få någon bra kvalité på bilderna varje dag.

Ha de gott
Bert-Ola 

Postat 2014-01-15 21:16 | Läst 977 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Dag 14 Dropparedan

Idag blev det lite lek med diskmedel på CD skiva, hade tänk mig en liten känsla av hur det kan se ut på mars. Den ända känsla jag fick, var att det är dags att göra ren sensorn. :-)

Ha de gott
//B-O 

Postat 2014-01-14 21:39 | Läst 709 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera
Föregående 1 ... 70 71 72 ... 104 Nästa