Nu bloggar vi igen
Haft en rejäl paus i bloggandet, Inte för jag har fått hjärn torka eller tycker det är tråkigt och inte vet vad jag ska skriva utan mest för att jag haft annat i tankarna. Trädgården har krävt lite vårrustning haft en liten mini semester i köpenhamn.Det kan kanske låta dumt och tabu men jag lämnade hela kamera väskan hemma på flit. De senaste gångerna jag åkt någonstans så har kameran och fotograferandet tagit överhand och jag har känt när jag kommit hem att jag upplevde resmålet genom sökaren. Den här gången kände jag att jag behöde vara fri från allt skulle jag tagit med mig kameran så skulle jag känt mig tvungen att fota.Känner ni igen er? Den här gången blev det en resa utan foto förpliktelser bara njöt av vädret och kalla goda danska öl. Hade med mig en kompaktkamera dock... Tagit fina vårbilder jag ska redigera och lägga ut på min sida snart. Har sökt till digital bildbehandling på distans fan va jag hoppas att mitt 2 åriga gymnasiebetyg ska räcka. Någon som läser detta som gått kursen? + eller - vad tyckte ni?

Kommer du bara in så kommer det gå galant. Det märks att de kan det här med distansutbildning. Man kan få både lärarehjälp och hjälp på forum om man skulle behöva det. Inget att oroa sig för att man inte ska klara det. Det enda som behövs att man lägger ner lite tid i veckan. Dessutom har man ytterligare tid efter sista lektionen om man skulle behöva det. Då jag gick kursen var det ett halvår.
/Gunnar
Hej Gunnar
Det låter positivt :) känner du att du blivit bättre eller säkrare på bildbehandling efter kursen?
När det gäller bildbehandling blir man aldrig fullärd. Prenumererar både på Digitalfoto och Kamera&Bild och snappar upp då och då olika tips jag kan testa i lugn och ro. På Moderskeppets hemsida finns också många tips och trix. Sedan säljer de många fina DVDer om bildbehandling.
Tyvärr kan man inte hålla reda på alla trix, så mycket faller i glömska igen.
Tyvärr är jag ganska dålig på att veta hur jag vill ha bilden eller att bilden passar fint i svartvitt. Gillar att se en bild där någon med känsla för bilder har gjort det där lilla extra utan att bilden känns konstlad. Personer med den där lilla fingertoppskänslan för att hitta de rätta tonerna.
/Gunnar