Analogt till digitalt eller tvärtom.......................
Följ med till Kärkevagge den spännande fjälldalen.................
Jag har vandrat många gånger till Kärkevagge, nordsamiska Geargevággi "stendalen", som är en dalgång i nord-sydlig riktning belägen ungefär 15 kilometer öster om Riksgränsen mellan bergen Kärketjårrå och Vassitjåkka i Kiruna kommun.
Jag brukar ta tåget till Låktatjåkka station för att göra en dagstur.

Därefter är det en ganska jobbig brant stigning men därefter blir det lätt att gå längs fjällets vägg
Det som skiljer Kärkevagge från övriga fjälldalar är de många och delvis mycket stora block som varierar. De kan vara tusentals kubikmeter stora som flervåningshus (enl. uppgiftWikipedia).
I dalbottnen rinner Kärkejokk ner genom landskapet
detta är samma jokk men det hade snöat den morgonen i början på september
Kärkevagge är cirka sex kilometer lång. I söder slutar dalen tvärt med en brant bergvägg mot ett fjäll
Nedanför väggen ligger sjön Rissajaure, Trollsjön, uppdämd av en massiv vall av stenblock. Sjön har Sveriges största siktdjup då det går att se ända ner till dess botten på 34 meter.
Nere i dalen finns många olika sorters blommor. Denna vet jag inte namnet på kan kanske få hjälp med det?
Önskar er en fin fredag sedan kommer helgen.
Gun-Inger
Bilderna är skannade från dia.
Ett härligt konstverk varför inte ha sommar och vintertid på samma gång.......

Hälsningar och sov gott
Gun-Inger
Ondskan hur tar du en bild på den............
Jag har i dag varit tvungen försöka vila för jag fick ett knä punkterat från vätska i går . Det gjorde absolut inte ont på något sätt. En tröst om någon skall göra det. Jag var nämligen lite rädd före ingreppet.
I kväll har jag varit på ett lärorikt intressant föredrag om ondskan. Det var Ann Heberlein som skrivet en bok som uppmärksammats mycket. Något att fundera över varför blir vissa människor så onda. Kan vi göra något att förhindra den.
Jag har suttit en stund och funderat över hur visar jag en bild på ondska. Det slutade med att jag fick ta till ett kors på Jesus. Det var väl ondska av många som gjorde att han hängdes. Jag tror inte det var för vår skull det skedde. Var och en får ha sin tro som väl är för vi lever i ett demokratiskt land.
Frågan är skulle jag kunnat visa ondska på ett annat sätt................

Bilden är ett kollage av en bild jag tagit i Lanzarote.
Gun-Inger
Det är då jag känner värdet av min dokumentation.................
I går när jag var i skulpturparken blev en konstnär intervjuad om detta konstverk. Jag måste erkänna jag förstod inte mer av det när hon var färdig. Det är kanske någon av er kreativa fotografer som känner vad hon vill förmedla.
Det är i sådana stunder jag känner värdet av min dokumentation av alla våra barnbarn. Nu är ETTAN trettio år så det är längesedan hon stod där och den söta kon tycktes undra vad hon var för en liten varelse.

Ha fin tisdag trots allt underligt väder som finns hos oss och ute i världen.
Gun-Inger
Höstpromenad i skulpturpark gav mig glädje............
I dag var det sista dagen som det gick att se vissa skulpturer/installationer i Wanås slottsskog. Jag tog bussen för jag har längtat komma dit på hösten. I dag var det sol och inte så kallt på eftermiddagen.
Det är tjugofem år sedan den första installationen gjordes här. Ingen trodde då att det skulle gå rent ekonomiskt att fortsätta. De första åren var det irritation för där skulle vara skulpturer i parken. Nu är det många som varje år ser med spänning fram mot vad som skall hända i framtiden.
En av dessa är jag. Ännu vet ingen vilka nya skulpturer/installationer det blir 2013.




Det viktigaste för mig var att få vara med på denna sista vandring för detta år i detta underbara väder.
Hoppas många av er mina fotovänner också haft en bra dag.
Gun-Inger








