Analogt till digitalt eller tvärtom.......................
Spontana tankar som inte är förutbestämda.
Sextio år som The Queen en procession samt en som städar efter hästarna
Jag var en gång i London för att hälsa på barnbarnet Ettan när hon studerade språk. När hon var i skolan på förmiddagen passade jag på att titta mig omkring. En dag när jag kom upp från den undre världen var där så mycket folk vid Westminster Abbey.
Jag fick förklarat för mig att The Quenn var på väg. Ibland är det bra ha en kamera på magen. Plötsligt hade jag lyckats komma så långt fram så ingen skymde mig. Det gäller vara mycket artig hade jag fått besked på. Alla flyttade sig för mig?
Jag tog bilder med en liten kamera med svartvit film i. Först kom massor med hästar
Så kom vagnen med drottningen
därefter nägra vagnar till.............
Vilken uppståndelse jag har aldrig varit med om något liknande. En del grät hejdlöst och vinkade med flaggor och tygstycken.
När alla passerat var det dags för nästa att komma
som var en viktig person denna dag.
När de i kväll spelade hyllningsmusik i radion kom jag tänka på dessa bilder som jag nu har skannat. Jag tyckte det kändes besvärligt leta upp filmen.
Inte trodde jag att dessa bilder skulle bli visade igen men det passade bra denna dag tycker jag i vart fall.
Gun-Inger
Ytterligare en bild till Spårsamlingen samt Tur jag såg upp.................
I dag har jag varit ute och motionerat. Då brukar jag försöka gå så fort jag kan. Vet inte om det är så men har hört det är bättre gå riktigt fort än gå sakta och långt.......... Det gäller se upp för vi har en del olika sorters skit som är lätt att trampa i
En del kallar det att vara manisk det är jag kanske när det gäller försöka hitta bilder av
sliten asfalt eller något annat på marken ävensom spår
Så är det och kommer så förbli nu ett tag åtminstone hälsar Gun-Inger
som hade en
helt underbar dag i solens sken samt denna torra luft som vi har nu i Skåne.
Färger och former av samma bild det gav mig kreativitet
Kreativiten flödade inom mig jag ville skapa något av en bild jag tog härförleden. Jag
har senaste tiden sett en del bilder jag gillar på grund av dess enkelhet och sparsamhet
med färg och form
så här blev bilderna
Jag är mycket nöjd själv vilket är huvudsaken just nu.
Sov gott alla mina vänner
Gun-Inger
Är det fler som tycker det är sjuk humor med alla dessa olika Grupper och pooler....................
Jag vet inte själv hur jag hamnade där bortåt kväll men jag blev som förhäxad. Jag gav mig inte ens tid att äta förrän jag tittat genom alla olika Grupper.
Är det någon mer som tycker att grupper borde "stängas" när ingen lagt in någon bild på en hel månad...
I en del "fotoklubbsgrupper" är där fler medlemmar än antalet bilder.
Det är detsamma i en del andra grupper med medlemmar i som aldrig lagt upp en bild......
Jag behöver inte bry mig med detta kan jag förstå att det är många som tänker men så
tänker inte jag. Det blir till slut så att allt kan spåra ur.
Det blir inte den glädje som det kan vara som i en del grupper jag är med i. Där är vi aktiva både med att lägga in bilder samt skriva kommentarer.
Det som förvånade mig mycket är att i barngrupperna är där massor bilder som inte kommenterats. Varför detta? Var så i någon grupp till.
Hur tänker du Magnus som är redaktör för sidan. Vet att det inte innebär att du har bestämmande rätt om just detta men du kan helt klart påverka hur framtiden skall se ut.
Jag erkänner att jag kunde ägnat tid åt något annat men det var på något sätt så tragikomiskt på ett sätt jag har svårt förklara.
Skönt är att i dag har jag inte varit så ledsen än det kanske verkar så.
Gun-Inger
som hälsar till alla mina underbara fotovänner på Fotosidan.
Jag har varit ledsen hela dagen..............
Jag har varit så ledsen hela dagen men jag vet inte själv varför. Kanske jag längtar för mycket efter ljuset och att våra blommor skall komma upp då är det vår igen
eller är det för att jag känner oro för jag har en vän som blivit svårt sjuk och i skrivande stund har jag
inte fått det mail jag väntat på hela dagen
eller är det för jag nu har gått ner med två tredjedelar av de tabletter jag ätit sedan 2002 som
innehåller viss mängd "knark"
Jag har fösökt bota min ångest med att fotografera vitt inte det lättaste minsann jag tror jag föredrar svart. Jag har manipulerat de vita gardinerna så de fick exakt den ton som min själ har.
Sov gott alla mina vänner med hopp om att ingen mer än jag varit ledsen idag.
Gun-Inger










