Syftet med denna blogg är att kontinuerligt, publicera bildmaterial. Detta för att utveckla mitt bildskapande, och förbättra mitt hantverk som fotograf.

Dagens porträtt...

I dag har jag återigen jobbat med mitt fotoprojekt. Och haft Jörgen till hjälp. Passade då på att ta ett porträtt i studion.

Inlagt 2025-03-21 11:44 | Läst 380 ggr. | Permalink


(visas ej)

Vad heter hufvudstaden i Sverige?
Wolfgang 2025-03-21 14:17
Du har använt vidvinkel och då blir ansiktet för stor i förhållande till öronen som blir små, så det blir fel proportioner. Försök med kort tele (70-90 mm på fullformat), största bländaren och skärpa på ögonen. Och helst befintligt ljus och reflexskärm.
Hudtonerna är dessutom för röda.
Mvh Wolfgang
Svar från Stefan Sundqvist 2025-03-21 15:23

Hej...Bilden är tagen med ett fujinon 56/1.2 vilket motsvarar en 85:a i fullformat. Bländare f5.6.
M.v.h Stefan
Wolfgang 2025-03-21 15:39

OK, men något är fel i proportionerna. Du hade även haft möjlighet att använda bl 1,2 med skärpan på ögonen för att få ett kort skärpedjup. Jag hoppas att Du inte tar illa upp för att få feedback. Mvh Wolfgang