Bilden i främsta rummet!

Idag har det varit begravning i Kumla kyrka.

För, idag har jag lett begravningen av en riktig eldsjäl, Per-Åke "Mulle" Svärd. Det blev en fin högtid där både glädjen och sorgen fick ta plats, skrattet och tårarna och mycket omsorg och gemenskap. Mulle var Ransta IK´s, (fotbollen främst), största eldsjäl och primus motor. Han har levt hela sitt liv med och för klubben, och var en central gestalt i Ransta. Jag passade på att ta några minnesbilder på de fina dekorationerna efter gudstjänsten.

Att rött och vitt är Ransta IK´s färger, (och att fotbollsplatsen i Ransta heter "Mullevi"), behöver jag väl kanske inte ens säga! :)

****

1.

****

2.

****

3.

****

4.

****

5.

****

6.

****

~Kumla kyrka, Sala 27 februari 2026~

****

Inlagt 2026-02-27 18:54 | Läst 134 ggr. | Permalink


(visas ej)

Hur mycket är tre plus två?
Skriv svaret med bokstäver
Carina Swärd
Varmt TACK Tommy för en väldigt fin stund tillsammans och ett otroligt griftetal där du fångade allt som var Mulle på det allra finaste vis. Jag är varm i själ och hjärta efter dagen och det är till stor del din förtjänst.
Svar från Tovok 2026-02-27 19:26

Tack snälla Carina! Jag är så glad att det blev så bra! :)