Tommys hörn av bloggosfären
Kreativt med svartvitt! (Om att inte alltid köra på i samma gamla hjulspår!)
Här är tredje bilden i min utmaning på Facebook att under fem dagar lägga ut en svartvit bild. Det är lite kul och något av en nytändning att tänka i gråskalor.
Snart är det (h)jul igen! :)
Riktigt kul med svartvitt!
Jag fick ju en utmaning att lägga ut svartvita bilder under fem dagar på Facebook. Så nu har jag börjat leta efter motiv som kan funka i svartvitt. Det blir lite annorlunda. Dagens bild, nummer två, är dock ett ganska traditionellt motiv. Här kommer årets "frost på vissna löv på marken" bild. Nu enbart i svartvitt! :)
Utmanande med svartvitt!
Jag blev utmanad på facebook att lägga ut en svartvit bild varje dag under fem dagar. Det är en utmaning för mig som inte håller på med svartvitt så mycket, men det känns bara trevligt. Så jag tänkte att jag kan ju lika gärna lägga ut bilderna här oxå!
Här är den första:
Stämning.
I morgon är det andra advent! :)
Det är advent...
även i Norberg! :)
("Gammelkameran" (Pentax K20D) får vikariera under helgen då jag lyckades ha sönder displayen på ovansidan igår på K5:an och har lämnat in den hos Kameraservice i Kungsör idag. Jag är inte riktigt van vid inställningar och prestanda, har blivit lite bortskämd, helt enkelt! ;)








