Tommys hörn av bloggosfären

Bilden i främsta rummet!

Pippi! och ett och annat vårtecken...

Jag var hemma hos min mamma och pappa igår! De har det bästa träd man kan tänka sig för småfåglarna. Jag fick en härlig stund i solen. Inte brydde sig fåglarna om att sigmazoomen låter som ett helt tröskverk, (Inte minst med telekonverter påmonterad.) Det funkar iallafall! En hel del bilder blev det på allt liv och kiv!

Talgoxe

En Tita - Entita

Jag lyckades få årets första bofink på bild, ingen vidare bild, men en bild är en bild!

Och svanarna som flög över huvudet på mig!

Publicerad 2011-03-21 19:37 | Läst 5727 ggr 1 Kommentera

Nån sorts månfoto!

Största månen i "mannaminne", måste ju dokumenteras! Men bor man i skogen blir det ju lite speciellt. Så här blev det, silat genom granarna!

Publicerad 2011-03-19 22:35 | Läst 2489 ggr 0 Kommentera

Klackarna i taket!

Om jag ändå kunde det! :)) I övrigt fortsätter jag att dokumentera och avbilda Folkärna kyrka. Den här bilden är av taket i vapenhuset (under klocktornet), som är den äldsta delen i kyrkan, från den gamla kyrkan byggd på 1400-talet.

Publicerad 2011-03-18 22:30 | Läst 2161 ggr 0 Kommentera

Man måste ge grannen en and-ra chans!

Därför blev det en tur till Fagersta, eller snarare till Västanfors. Det börjar bli riktigt skönt att vara ute. Därför blev det äntligen dags för lite telefoto, för att träna lite fågelfoto. Änderna var mer än villiga att agera modeller, jättekul! Bland alla gräsänder fanns ett knippar, (för det är väl knipor, och en hane och en hona,ni som kan fåglar)

Hej du!

Sträck!...och spänn av!

"Drake i stridens hetta", kul bild, tycker jag, synd bara att skärpan inte sitter, änderna sitter ju inte still, i varje fall inte när det vankas brödbitar.

Knippar!

Kanske blir det fler bilder från den här utflykten!

Publicerad 2011-03-17 20:41 | Läst 1808 ggr 0 Kommentera

Hagakyrkan i Borlänge

Hann med att fotografera lite innan samlingen idag.

Utifrån.

Altaruppsättningen.

Detalj av dopfunten.

Kristusmosaik.

Den tynande lågan släcker han inte. (Jes.42:3)

Publicerad 2011-03-16 20:06 | Läst 2293 ggr 0 Kommentera
Föregående 1 ... 766 767 768 ... 781 Nästa