Annons
Söktext
Region
Datum

Raka Rör - Slatthog i bild, 2002-2004

2 juni - 29 augusti, Kronobergs Lantbruksmuseum, Hjärtenholm. ca 3 km norr om Alvesta.

Dokumentär av WJ-fotograferna, Jan Widenberg och Stefan Johansson. 51 svartvita bilder, i utställningen ingår även material från Calles Chopperdelar och Slatthog Flyers.
Lördag den 5:e juni kommer ett antal motorcyklas att finnas på utställningen i samband med mc-träff på Hjärtenholm.

Finnskogsljus - fotoutställning.

20 juni - 31 augusti, Kungajaktmuseet Älgens Berg Vargön

En fotoutställning av Rolf Berntzen,Torsby.Utställningen "Finnskogsljus" beskriver det ljus som är så speciellt just i detta område. Bilderna är tagna på båda sidor om gränsen mellan Sverige (Värmland) och Norge - i det som är Finnskogen. Ett område som de s.k.skogsfinnarna med början av 1600-talet kom till.

Fotomara

3 juli - 30 juli, Kristianstad, Barbacka

Lördagen den 3 Juli arrangerar Fjälkinge Fotoklubb för åttonde året i rad ett fotomaraton i samband med Kristianstadsdagarna.Fotomaran pågår mellan 11.00 och 17.00. Fri starttid. Första pris är en luftballongsfärd över Kristianstadstrakten. Besök våran hemsida http://welcome.to/ffk
Välkomna

Brett spektrum

21 juni - 12 september, Frölunda kulturhus

Ett brett spektrum av motiv visas; porträtt, landskap, naturbilder m m, i såväl färg som svartvitt. Mölndals Fotoklubb har funnits i snart 30 år. Medlemmarna är mellan 20 och 60 år och kommer från Mölndal med omnejd. Klubben har en opretentiös hållning - fotointresset är det som är gemensamt och nya medlemmar är välkomna.(Klubbens hemsida: http://www.molndalsfotoklubb.se).

Hembygd

17 juni - 12 september, Borås Konstmuseum

Lars Tunbjörk är en av våra mest kända fotografer. I början 1990-talet kom hans bok "Landet utom sig", som beskriver ett modernt Sverige, där livet och kommersen gav oss känslan av att USAs kultur låg runt hörnet och lurarde. Färgfotografierna har en klarhet och direkthet och en avslöjande blick in mot "detta andra", som är vårt samtida samhälle. De fotografiska bilder han visar sommaren 2004 på Borås Konstmuseum är bilder från "Landet utom sig" och Home/Hem. Tunbjörk går även tillbaka till sina arkiv och tar fram 170 opublicerade bilder tagna i Sverige mellan åren 1989-1995. Dessutom visas en samling nytagna bilder från Borås i maj 2004.
ANNONS