Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons
Söktext
Region
Datum

Ett liv som GIZMO

17 oktober - 3 november, Hornstulls bibliotek, Stockholm

Fotoutställning av Marie Alvarsson
17 okt - 3 nov, 2005

De 100 bästa bilderna!

19 september - 13 november, Christinehofs Slott

National Geographic fotoutställning
"De 100 bästa bilderna!"
5 aug - 13 nov, Lördag-Söndag

Naturfotoutställning

28 september - 30 oktober, Sitt & Sov butiken i Tibro (Västergötland)

Naturfotograf Jan Gustafsson ställer ut 24 stycken stora tavlor med naturmotiv.

Svartvit höst - Arbus Model Strömholm

1 oktober - 15 januari, Moderna Museet

Saxat från Moderna Museets hemsida:

4 oktober 2005 - 15 januari 2006

"Tre fotografer, tre konstnärskap, tre livsöden. Kameran var deras verktyg för att utforska en modern värld, där olika typer av utanförskap och subkulturer blev deras huvudsakliga intresse. Diane Arbus och Lisette Model utvecklade sina respektive porträttstilar i efterkrigstidens USA, medan svensken Christer Strömholm framförallt är känd för sina skildringar av de transsexuella i Paris. Gemensamt för de tre fotograferna är deras respektfulla och inkännande relation till sina motiv, långt bort från det spektakulära och spekulativa."

"Irrblosset och lindanserskan", Utställning och Bok-release av Dan Wallin

1 september - 29 oktober, Fotokompaniet, Kungsgatan 6 b, Göteborg

"Irrblosset och Lindanserskan, En bok om mycket speciella människor".

Dan har med kameran följt och dokumenterat sex människor med autism och deras liv på den antroposofiska Tobiasgården utanför Kungälv i närmare två år. Boken skildrar det han sett och upplevt under denna tid.

Medförfattare är också Rune Lindström som är verksam vid Tobiasgården. Rune har författat förord och texterna i boken.

Utställning Storsjöbygdens fotoklubb

22 oktober - 12 november, Folkets Hus, Östersund

Storsjöbygdens fotoklubb med medlemmar runtom i Jämtland anordnar en fotoutställning i Folkets Hus, Östersund. Vernissage äger rum lördagen den 22 oktober kl 10:00-16:00. Utställningen finns sedan på plats till och med den 11 november. Lokalen har öppet vardagar 08:30 till 16:30.
_______________
ANNONS
Götaplatsens Foto