BHUTAN-Åskdrakens land i förvandling
10 september - 26 november, Östasiatiska museet, StockholmDet finns en annan värld. En värld där kungen ses som Gud och handvävda kläder är vardag. Nästan.
Det buddistiska kungadömet Bhutan ligger som ett inslaget paket mellan Indien och Tibet. Landet har länge försökt att stå emot influenser utifrån, men även globaliseringen har krupit in bland de orörda bergen i Himalaya. Med en rakryggad stolthet försöker man bevara sin unika kultur och balansera detta med utveckling.
I utställningen möter vi människors vardag och tankar i ett land i förändring.
Fotograf Christina Sjögrens bilder och journalist Ewa Jacobssons texter ger perspektiv på utveckling, demokrati och saker som många tar som självklara.
www.christinasjogren.com
www.rhizome.se
Erik Malm/N ställer ut på Vårgårda Naturfotofestival
7 augusti - 4 november, Vårgårda Naturfotofestival 3-4 novemberErik Malm/N har tilldelats den största utställningsytan på Naturfotofestivalen i Vårgårda 3-4 november. På 17 meter väggyta kommer bilder från hans fotografiska verksamhet att ställas ut under titeln "Från pol till pol – och lite däremellan"
Johan Schmitz har utställning i Älmhult
6 september - 7 oktober, Älmhults bibliotekUtställning av de bästa bilderna från mitt bildspel "Bland vetenskapsmän, Entrepenörer och underbar natur" på Älmhults bibliotek.
Bilderna skildrar hur Älmhults kommuns natur ser ut under den tidiga våren. Det är inte för inte som Carl von Linné blev så intresserad av naturen och allt det som utspelar sig där!
Fotoutställning Klättrarens själ
27 augusti - 14 oktober, Norrköpings stadsmuseumFotografier av Fredrik Schlyter Bilder ur boken Klättrarens själ
Njut av bilderna, läs boken för att förstå
just vad som driver klättrare eller använd den som
tankeföda och en utgångspunkt för att fundera över
mänsklig motivation i största allmänhet.
Vernissage 27:e aug kl.14.00
Nio fotografer. Nio visioner. Den nionde i nionde.
9 september - 23 september, Uppsala fotografiska sällskap, Övre Slottsgatan 14ANio fotografer visar nio visioner den nionde i nionde
Fotografier av: Markus Andersson, Per-Arne Andersson, Ulf Fågelhammar, Tom Holmlund, Mikael Jansson, Malin Michelson, Joakim Sebring, Fredrik Skott samt Mats Äleklint.
Vernissage Kulturnatten 9/9 kl. 18-23
Visas även lördagarna 16/9 och 23/9, då mellan kl.12 och 16
Välkommen!
Berättleser från Almvik, Fotografier av Emilia Bergmark Jimenez
26 augusti - 20 september, Stockholms Fotoantikvariat. Totkelknutssonsgatan 31, Sthlm. T-bana MarBerättelser från Almvik.
Fotografier av Emilia Bergmark Jimenez
"Almvik- En plats där gammalt blir nytt.
En plast i ens sinne där det destruktiva blir positivt. Där våld och ömhet möts."
Stockholms fotoantikvariat.
Öppettider:
Vernissage 26 Aug, kl 13- 16.
Månd- Fred: 12.00- 18.00
Lörd: 12.00- 17.00
Sönd: 12.00- 15.00
K-G Z Fougstedt ställer ut
26 augusti - 29 oktober, Nyköping, NK-villanSödermanlands Nyheters prisbelönte fotograf ställer ut på NK-villan i Nyköping.
Nio fotografer visar nio visioner den nionde i nionde
9 september - 23 september, Uppsala Fotografiska Sällskap, Övre Slottsgatan 14A, UppsalaNio fotografer visar nio visioner den nionde i nionde
Fotografier av: Markus Andersson, Per-Arne Andersson, Ulf
Fågelhammar, Tom Holmlund, Mikael Jansson, Malin Michelson, Joakim
Sebring, Fredrik Skott samt Mats Äleklint.
Vernissage Kulturnatten 9/9 kl. 18-23
Visas även lördagarna 16/9 och 23/9, då mellan kl.12 och 16
Plats: Uppsala Fotografiska Sällskap
Övre Slottsgatan 14A
Välkommen!
Hemma och Österled - Resor i tid och otid
2 september - 20 september, Konstbutiken vid bron, Asphyttegatan 4, FilipstadTraditionellt framställda fotografier i lith-teknik.
Vernissage lördagen den 2/9 kl. 11-19. Öppet även Söndag 3/9 11-16. Övriga öppettider: vardagar 11-18, lördagar 11-14.
Landsbygd, fotografier av Gerry Johansson
2 september - 7 januari, Nordiska museetEn välanvänd anslagstavla på Orust, en öde ICA-butik i Huaröd och en jordbruksmaskin i Kaunisvaara är bilder ur fotografen Gerry Johanssons Landsbygd. Folktomma, tidlösa bilder av den självklara verkligheten, den som är så lätt att missa när vi rusar förbi på väg till våra resmål.
Gerry Johansson, 2005 års Gullersstipendiat, har under de senaste åren främst förknippats med urbana bilder. Men han är också en välrenommerad iakttagare av den svenska landsbygden.
Jag fotograferar det jag tycker är vackert, och det kan omfatta både en sliten 1970-tals stadsmiljö och ett romantiskt landsbygdslandskap. Mina bilder kan ses som en motvikt till massmedias undergångsskildringar av omvärlden.
I utställningen Landsbygd med fotografier från 1980-tal till idag återvänder Gerry Johansson till det svenska kulturlandskapet. I svartvita bilder visas orörda platser en bit från allfarvägarna, platser liknande dem han upplevde som barn och ungdom på 1940-50 talen. Landskapsbilderna har en inneboende romantik som visas med saklighet, ingenting är tillrättalagt.
Gerry Johansson använder storformatskamera och ställer ut kontaktkopiorna. Den fotografiska bilden är lika stor som negativet. Att han valt att arbeta med det stora formatet beror bland annat på att små detaljer i bilden blir tydliga och detaljerna var kanske avgörande för att bilden togs.
Landsbygd består av ett 30-tal svartvita fotografier och visas på Nordiska museet 2 september, 2006 – 7 januari, 2007.






