Imprint, Ulf Rehnholm

Mälarsjukhusets konstförening har bjudit in Ulf Rehnholm att visa sina Imprint-bilder i Lasarettsgalleriet på Mälarsjukhuset i Eskilstuna. Denna gång har han låtit människor ligga nakna direkt på en bädd av fotopapper under exponeringen, vilket har resulterat i svartvita porträttbilder i siluett.
Ulf Rehnholm fortsätter här sitt experimenterande med den fotografiska bilden. I utställningen använder han sig denna gång av analoga rayogram gjorda på silvergelatinpapper och som efter framkallning i mörkrummet har digitaliserats och printats på plexi.
I bildserien "Imprint" utforskar Ulf Rehnholm ett antal identiteter med hjälp av form- och kroppsspråk. Här leker han med olika uttryck genom att göra fotografiska bilder utan att använda sig av en kamera.
Öppet: mån-fre 8:30-14:30, sön 6/4 13:00-15:00





