Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons
Artiklar > DXO One blir bättre och billigare

DXO One blir bättre och billigare

DXO One är en kompakt kameraenhet med relativt stor sensor som man kan användas med en Iphone för att få högre bildkvalitet. Nu har DXO försett kameran med nya funktioner och sänkt priset.

När DXO One ansluts till en Iphone styrs kameraenheten med telefonens skärm. Men det går också att använda DXO One utan att vara ansluten till en Iphone. Nu har DXO gjort det möjligt att komponera bilden med hjälp av den lilla skärmen på kameraenheten som ursprungligen bara var tänkt för att visa kamerans inställningar.

Nytt med version 1.3 av programvaran är också en funktion som varnar för skakningsoskärpa. Det finns ett nytt gränssnitt för att ställa in vitbalans, exponering och fokusering.

Hittills har DXO One levererats med en paket med tre program från DXO. För att kunna sänka priset med en tusenlapp kommer nu kameran utan dessa program. Under en övergångsperiod kommer båda varianterna säljas parallellt.

DxO ONE med extra programvara (DXO Optics Pro, Elite Edition och Filmpack Elite) kostar 5 999 kronor inklusive moms. Utan extraprogrammen är priset 4 999 kronor.



Publicerad 2016-03-14.

1 Kommentarer

hornavan 2016-03-16 14:32  
Risken att tappa kameran eller iphonen måste vara övervägande, då enheterna enbart sitter ihop med thunderboltkopplingen.

Merläsning

ANNONS
Götaplatsens Foto