Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...




















8 Kommentarer
Logga in för att kommentera
En snabbare processor och snabb överföring till kortet tror jag på.
LCD skärmen ser ut att vara fast på bilderna, men nu är vi vana med vridbara skärmar så det skulle bli ett steg tillbaka, det är bara en prototyp än. Knappen uppe till vänster kan vara till för att elektriskt få ut skärmen och att det lilla hackat till höger under skärmen är en tillfällig lösning.
Hybridsökare, nej det tror jag inte.
4K filmning borde finnas.
Storleken: Bilden visar en kamera som är några millimeter bredare än K3. Håll igen! Ju mindre desto bättre tycker jag.
Jag har en K3a, jag gillar verkligen kameran, men i klent ljus är sensorn dålig.
Jag köpte en KP för 1 och ett halv år sen till bra pris ifall det inte skulle komma en ersättare till K3. KP ger oftast bra bilder och har senaste teknik, men jag gillar inte avtryckaren och med makron DFA100 Wr blir det ofta lite suddiga bilder, på vissa slutartider, pga vikt/ slutare eller spegel?
Jag har inte sett trådar att en viss kombination av kamera och objektiv ger oskarpa bilder på vissa slutartider här på Fotosidan. Men så är det med vissa kombinationer för en del fotografer. Tyngre kamera och tyngre objektiv eller stativ hjälper.
Avtryckarknappen borde höjas upp även på K3. Jag har fixat det med en självhäftande mjuk plastplupp.
För övrigt hoppas jag att de skrotar den urbota idén att brusreducera raw-formatet, som de gör på dagens KP och K-1 II.
Arrangemanget där kameran ska visas heter PENTAX Meeting 100th Anniversary Special