Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...



























5 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Fortfarande ingen IS hos Canons 50mm - gluggar
Jag misstänker att Canon resonerar att de kommer att ha IBIS i alla kommande R-hus och därför blir inte IS i objektiven lika viktigt framöver.
Visst är det så Magnus. Men då hamnar jag och andra med EOS R eller RP i sticket.
Prisskillnaden mellan denna nya 50mm STM och motsvarande med EF-fattning blir faktiskt flera gånger så stor.
"flera gånger så stor" var att ta i, EF 50mm STM kostar ca. 1280 kr.
Drygt dubbla priset mot senaste EF-versionen. Det är väl ungefär samma förhållande som för andra RF-objektiv?
24-105 4 skiljer några hundralappar
24-70 2.8 skiljer mellan 19k och 24k, då har RF fått IS också