Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 379 kr per år
6 Kommentarer
Håller med dig att den ser lite stor och klumpig ut. Storleken kan ha att göra med att den har 8 linselement. De populära summicronerna har bara 7 linselement. Presterar det bra, så kan det vara intressant trots storleken, med tanke på det låga priset.
Voigtländer Ultron 35/2 Asph II VM funkar perfekt på både analoga och digitala Leicor, och det är lika litet som typ IV. Hade jag inte redan haft ett Summicron skulle Ultronet stått högst upp på önskelistan.
Så kan det vara, Bengan. Med en tidigare variant M35mm f/2.0 ff lens for Leica M, de gjorde med 7 linselemnt istället för 8, är betydligt mindre.
https://7artisans.store/products/7artisans-m35mm-f2-0
*Men, inte Med