Mer premiumläsning
Guide: Professionell hudretusch utan filter – använd grålager i Photoshop
Bildbehandling
Plus
Även om ett porträtt är väl ljussatt kan det hända att vi inte är nöjda med detaljer och hudtoner. Viss efterbehandling kan krävas i Photoshop, även efter lyckad råkonvertering. Det handlar inte om att fuska fram ett resultat, utan om att diskret korrigera färg och detaljer.
Läs mer...
1



















1 Kommentarer
Jo, håller nog med. Sett till smidighet när det gäller motiv och utsnitt så är förstås zoomen ett bättre val. Sett till smidighet rent hanteringsmässigt så är ju det här objektivet som sagt märkbart lättare.
Jag skulle nog säga så här, har du inget långt tele alls, då skulle jag satsa på zoomen och dess mångsidighet. Men om du redan har någon annan telezoom så är Z 600/6,3 ett ett supersmidigt komplement med underbar skärpa och snabb fokus.