Nyheter
Canon lanserar ett nytt system för bildautentisering för utvalda kameramodeller.
Lösningen bygger på den internationella standarden C2PA (Coalition for Content Provenance and Authenticity) och är utvecklad för att hantera och verifiera bilders ursprung från fototillfället och genom hela det redaktionella arbetsflödet.
Systemet blir initialt tillgängligt i EMEA-regionen i maj och stöds i första hand av kamerorna EOS R1 och EOS R5 Mark II. Genom att bädda in verifierbar ursprungsinformation direkt i bildfilerna ska lösningen göra det möjligt att spåra innehållshistorik, inklusive redigering och publicering.
Bakgrunden är ett ökat fokus på bildäkthet i takt med utvecklingen av generativ AI och manipulation av digitalt innehåll. Canon uppger att Reuters deltagit i tidig teknisk testning av systemet och att verifierbara metadata kunnat genereras på ett tillförlitligt sätt.
Canon ser inledningsvis nyhetsorganisationer som primär målgrupp, men nämner även möjliga tillämpningar inom exempelvis myndigheter, forskning och sjukvård där verifierbarhet är viktig.
Processen är tänkt att fungera i följande steg
Fotografering med C2PA-kompatibel kamera
Bilden tas med en kompatibel Canon-kamera som stödjer C2PA-standarden. Vid fotograferingen registreras metadata, exempelvis vilken kamera som användes, tidpunkt för fotografering och viss teknisk information om bilden. Informationen signeras digitalt och lagras som ursprungsdata i bildfilen.
Import och granskning av bildmaterial
Efter fotografering överförs bildfilerna till en dator där både bild och tillhörande ursprungsinformation kan granskas och verifieras.
Eventuell bildredigering
Om bilden behöver redigeras, exempelvis genom beskärning, färgjustering eller tonändringar, görs detta i programvara som stödjer C2PA. Vid varje ändring läggs ny information till om vad som har ändrats och med vilken programvara, samtidigt som den ursprungliga informationen från fotograferingstillfället bevaras.
Tillägg av tidsstämpelsignatur
Eftersom kameran inte kan skapa en internetbaserad tidsstämpel direkt vid fotografering kan användaren i efterhand lägga till en tidsstämpelsignatur via Canons webbaserade verktyg. Detta görs från en internetansluten dator och syftar till att säkerställa att bildens proveniens fortsatt kan verifieras även efter att kamerans certifikat löpt ut.
Verifiering och publicering
Innan publicering kan bildens proveniens verifieras. Mottagare eller publik kan därefter kontrollera information om hur bilden skapats och om den har redigerats, vilket ska underlätta bedömningen av bildens äkthet och minska risken för manipulation eller desinformation.
Hela processen beskrivs på aim.imaging-saas.canon
Bli först att kommentera