Ur World Press Photo-vinnande projektet "Stories". Foto: Brenda Ann Kenneally.
Mässa
Nu är programmet för Norrlandsdagarna 2010 spikat - en av de bokade fotograferna är World Press Photo-vinnaren Brenda Ann Keneally.
Brenda Ann Keneally är en flerfaldigt prisbelönt amerikansk fotojournalist som använder webben för att utvidga ramarna för reportageformen.
På Norrlandsdagarna kommer hon att föreläsa om sitt liv som fotograf och hur hon i projektet "Upstate girls", långsiktigt och djuplodande dokumenterat tonårsflickors uppväxt i en fattig miljö.
Kenneally vann första pris i kategorin "Stories" i World Press Photo 2009. Se bilderna från det vinnande fotoprojektet
här.
Andra bokade fotografer till mässan är naturfotografen Peter Lilja, SFF:s förre ordförande Åke Sandström med sin Leica, bröllopsfotograferna Mark och Marianne Earthy och dokumentärfotografen Chris Maluszynski.
Läs Fotosidans tidigare
artikel om Norrlandsdagarna 2010.
Länk:
Norrlandsdagarna i Skellefteå 2010.
Bli först att kommentera
Logga in för att kommentera