Annons
Artiklar > Café del Mare på Galleri Ikon

Café del Mare på Galleri Ikon

I utställningen får vi ta del av Micke Bergs grekiska observationer - och till och med en och annan färgbild. Foto: Micke Berg.
I utställningen "Café del Mare" på Galleri Ikon i Stockholm får vi se en annan sida av fotografen Micke Berg. Stockholmsbilder byts ut mot grekiska sommarminnen.

Micke Berg är född i Lappland men intimt förknippad med Stockholm sedan 60-talet. Han fotograferar sin stad och sitt liv och fick tidigare i år "Lennart af Petersens fotopris 2009" och en prissumma på 100 000 kronor för sin skildring av Stockholm.

I Utställningen "Cafe del Mare" får vi se en helt ny sida av Micke Berg. Bilderna är fotograferade i Grekland där han tillbringar sina somrar och visar nya motiv och till och med en och annan färgbild.

I och med utställningen släpper Micke även en fotobok med samma titel. Boken är 74 sidor och tryckt på print on demand.

Vernissage lördag den 7 november klockan 13-16.

Publicerad 2009-10-30.

Ur boken Café del Mare.

4 Kommentarer

Malin77 2009-10-30 11:26  
Spännande, hoppas man kommer i väg dit!!
John Anders 2009-10-30 13:36  
Plockade i veckan fram en bok av Micke från 70-talet med bilder från bl.a. Mullvaden och Baskien. Härliga bilder. Undrade vad Micke håller på med nu. Nu vet jag. Skall definitivt gå på utställningen.

Merläsning

ANNONS
Götaplatsens Foto