Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...




















6 Kommentarer
Logga in för att kommentera
om en bra bild håller jag inte med om.Visst,när det gäller nyhetsbilder och andra dokumentära betraktelser kan jag hålla med,men för mig är det viktigaste det estetiska av den enkla anledningen att man bombarderas av intryck och budskap via media,reklam från alla håll dagligen i enorma mängder.
För mig är bildkonsten en diametral motsats till detta,och
min estetiska törst mättas,samtidigt som det fungerar som en
mental medicin för att må bra.Man får helt enkelt tillfälle att vila
sig från alla budskap.
Därmed inte sagt att jag uppskattar bra dokumentärfotografi,tvärtom,
men det är inget som jag sätter främst.
Thomas
Jag tycker inslaget var bra, främst om dagens bild. otroligt intressant. Däremot lät ju Assur så genomrepeterad att det nästan var skrattretande.
Fantastiska naturbilder, pop-up blixten var grym :)
Tur att man glädja er ;)
Jag såg programmet och tyckte att det var både roligt och intressant att ta del av både Forsells och Assurs synpunkter. Båda är närmast legendariska.
Foto kan inte bedömas på ett sätt, det är alltför varierat.
När det gäller nyhets- och dokumentärfoto så håller jag absolut med Assur. Innehållet är viktigast men det får och bör naturligtvis lyftas med god komposition och god teknik. Nyhetsfoto i form av arkivfoto och iscensatt foto, som är väldigt vanligt, irriterar mej kolossalt. Bra dokumentärfota ska skava och klia och därmed beröra. Fint konstfoto ska tillfredsställa det estetiska behovet. Det är svårt, troligen omöjligt, att förena de olika inriktningarnai en bild.