Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...






















6 Kommentarer
Logga in för att kommentera
och precis som calle så vore det kul att se mer av detta.
Jag tror att man lägger slutaren på en lång tid i lågt ljus, alternativt i detta fallet kan jag tro så har hon ett väldigt mörkt filter på linsen. kameran står på ett stativ och efter ett par sekunder så "skuggan" registreras på sensorn flyttar hon ganska snabbt på kameran och låter modellen sitta blixtstilla ^^
ingen rocket science direkt men det svåra är nog att sikta rätt och att få modellen att vara så still som möjligt under de där sekundrarna till minutrarna:)
Det är precis som Christian Magnsusson säger men det är i studio så blixten fryser ögonblicket något!
Hälsningar Jenny :)
Kul att man har rätt någon gång iallafall ^^ väldigt fina bilder förövrigt, hoppas det var kul under tillfället :)