Auktion
Tre fotografer fick dokumentera avslutningen av Kents allra sista konsert. De producerade varsin inramad förstoring. Bilderna har nu sålts och 1,2 miljoner går till välgörenhet.
Det är den nystartade ideella föreningen #jagärhär som får ta emot pengarna. De arbetar aktivt för att motarbeta näthat.
De tre fotograferna som fick dokumentera konsertavslutningen har alla tre tidigare bidragit till bandets visuella uttryck. Johan Renck, musikvideoregissör och en av personerna bakom den episka ”vita” spelningen på Stadion. Joanna Nordahl, regissör till Kents sista musikvideo och mycket av det filmmaterial som användes på scen under den sista turnén samt Jonas Linell som tagit bilderna till de flesta av bandets skivomslag.
– Idén uppkom som en respons på Kents besked om att allt snart var definitivt över, för alltid. Det kändes som en viktig grej att fånga det sista ögonblicket för eftervärlden. I samma sekund Kent klev av scenen blev bandet ett kulturminne; en antikvitet med ett kulturhistoriskt värde, säger initiativtagaren Martin Renck i ett pressmeddelande.
De tre bilderna är unika, det har bara gjorts en förstoring av varje bild och negativen och bildfilerna har förstörts. Alla bilderna hade 30 000 kronor som utropspris vid auktionen på Bukowskis.
Mina Dennert säger att de är en handfull drivande personer i föreningen #jagärhär och berättar för DN vad pengarna gör för skillnad.
– Skillnaden nu är att vi kan börja titta på andra sätt att jobba. Vi kan organisera möten, föreläsningar, seminarier och samtal. Verka mer kunskapsbyggande och opinionsbildande.

Johan Rencks bild såldes för 857 500 kronor och är därmed en av de dyraste svenska bilderna någonsin.

Joanna Nordahls bild såldes för 226 625 kronor.
11 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Den översta är väl allt annat än trist. En helt fantastisk bild tycker jag.
Det behövs kanske påpekas att bilderna är tagna under någon minut efter att konserten avslutades och bandet upplöstes. Med tanke på det högst begränsade tidsfönstret så tycker jag det är bra jobbat av fotograferna.
Ja, den översta bilden är riktigt bra. De övriga inte riktigt lika bra ...
@Per. Jag förstår att Johan Rencks bild gick för mest pengar. Den visar när bandet splittras för alltid.
Helt fantastisk? Den är ju sne och sådär störigt ocentrerad! 10 sekunder med ett beskärningsverktyg hade gjort den mycket bättre.
@Gustav Du är sne och störigt ocentrerad.
@Magnus Jag hoppas att du sade det där med en god nypa humor.
F.ö. så finns det uppenbarligen bildfiler kvar eftersom Fotosidan lyckats publicera alla tre bilderna. Vilken upplösning fick ni?
För många köpare är antalet exemplar avgörande. Bild 2 och 3 är publicerade i den maximala upplösningen vi har. Bild 1 är obetydligt nedskalan. Skärmupplösning således.
Bild #2 och #3 är helt OK att ha i litet format i den upplösningen på väggen i en vrå hemma, men jag skulle hellre ha bild #1 och den är nog lite för lågupplöst. :-)
Det är antagligen inte något problem om du skulle skriva ut bilderna och använda dem hemma. Och de här bilderna kommer säkert cirkulera runt på webben. Det är först om det kommer ut stora förstoringar på samlarmarknaden som det blir problem.
Nej, det är förstås inga som helst problem att hänga vilka bilder som helst i hemmets lugna vrå.
(Förutom möjligen problemet att få dem att hänga rakt och på rätt höjd. :-)
Stora förstoringar på samlarmarknaden lär väl vara ett ytterst osannolikt scenario med tanke på att bildfiler (och negativ; använde något av fotograferna film, alltså?) har förstörts. Det enda sättet att åstadkomma en stor förstoring (av godtagbar kvalitet) vore att kopiera ett av "originalen", och det lär ju ägarna till dessa vara lite motvalls till.
Jag håller helt med!
Det är väl en sak om något blir väldigt värdefullt för att negativen av misstag försvunnit. Men att medvetet förstöra dem tycker jag är töntigt. Precis som om bilden skulle bli vackrare, eller nå en högre konstnärlig nivå, om det bara finns en. Eller om det BARA är JAG som har den.