Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 379 kr per år
Merläsning
Guide: Professionell hudretusch utan filter – använd grålager i Photoshop
Bildbehandling
Plus
Även om ett porträtt är väl ljussatt kan det hända att vi inte är nöjda med detaljer och hudtoner. Viss efterbehandling kan krävas i Photoshop, även efter lyckad råkonvertering. Det handlar inte om att fuska fram ett resultat, utan om att diskret korrigera färg och detaljer.
Läs mer...
Carolyn Drake och Roger Ballen bland namnen på Copenhagen Photo Festival
Festival
Copenhagen Photo Festival presenterar ett rejält utställningsprogram för 2026 med flera internationella och nordiska fotografer. Festivalen arrangeras den 11–17 juni på Det Kongelige Teaters Gamle Scene i Köpenhamn och omfattar utställningar, samtal, workshops och andra publika aktiviteter.
Läs mer...
1

















3 Kommentarer
Under torsdagsförmiddagen har elva personer demonstrerat utanför Bonnier Tidskrifters redaktion i Stockholm. Anledningen är det dåliga frilansavtal som företaget står bakom.
Cecilia Mellberg var som enda frilansfotografen på platsen.
- Vi var en liten men tapper skara på elva personer. De 70 flygblad som Henrik Sannesson, ordförande i Frilans Riks, fixat delades raskt ut till de inpasserande till Bonnier tidskrifters redaktioner. Reaktionerna var väldigt olika - från att demonstrativt vägra ta emot våra papper till ett förvånande stort stöd.
- Det var kallt, kul och kändes väldigt bra, alltihop! Men det fattades fotografer som jobbar mer aktivt med Bonnier tidskrifter, säger hon till SFF.
På SFF’s hemsida kan du läsa texten på det flygblad som delades ut under morgonen. Här kan du även friska upp minnet om vad Fotosidan tidigare har skrivit om Bonnier Tidskrifters dåliga frilansavtal.
Ja detta står att läsa!
Men vad får fotograferna betalt?
Liknande avtal ses i dag hos många bildköpare. Förutom då att de äger rätt att sälja bilderna vidare. Däremot vill ofta köparen ha ensamrätt till bilderna vilket innebär att fotografen inte kan sälja bilden vidare till någon annan, Rätt eller fel? I gengeld betalas oftast en ersättning för heldag eller halvdagsersättning ut. Själv gör jag dessa arbete till några stora kunder, Oftast bilder som jag inte kan använda i andra sammanhang, hm inte sant kanske kan sälja samma bild till konkorerande företag. Men hur seriöst är det? Kanske bör påpeka att jag tycker ersättningen för dem jag jobbar för är skälig.
Mvh. Lasse