Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Christos The Gates i Central Park

Sker publiceringen i Sverige bör det vara svensk lag som gäller. Är det så att publikationen också sprids i andra länder kan dessa länders lag vara tillämplig. Det finns ett europeiskt rättsfall som visar att det går att stämma i varje land som är berört. När det gäller Internet är det ett medium som syns över hela världen och ett intrång kan ske överallt där man kan tanka ned bilder från Internet.

När det gäller Christo så brukar han vilja ha betalt när hans installationer återges. Så var det i Tyskland då han klädde in riksdagshuset i Berlin i papper. Det spelar då ingen roll om det står några människor framför installationen eller ej.

I Sverige kan man fritt avbilda stadigvarande konstverk på allmän plats. En tillfällig installation av det här slaget kan inte bedömas som stadigvarande och får därmed inte heller fritt avbildas.

Det finns såvitt jag vet inga rättsfall inom det här området i Sverige och osäkerheten är stor om vad som gäller. I Tyskland svartlistades den här typen av bilder av riksdagshuset i Berlin hos bildbyråerna då man inte vågade råda den som publicerade att göra det utan risk.

ANNONS
Götaplatsens Foto