Ett ögonblick i WERMLAND, Christian Lundgren

Välkommen till vernissage lördagen den 2:a mars 16:00 i stadshuset i Hagfors.
Jag ställer då ut ett brett urval av mina fotografier som jag tagit mestadels ifrån Värmland. Fotografier från andra delar av Sverige förkommer också.
Om fotografen:
Jag är hemmahörande i Örebro, med en sambo från Hagfors.
Därför tillbringar jag mycket av min lediga tid i Värmland. Under 2005 utvecklades mitt intresse för fotografering och 2009 köpte jag min första digitala systemkamera. Jag fotograferar helst naturen och skogen då jag har ett stort intresse av naturliv. Jag föredrar att vara ute tidig morgon, eftersom jag då finner det naturliga ljuset som bäst.
Denna utställning "Ett ögonblick i WERMLAND" innehåller en mängd olika fotografier som jag tagit runt om i och i närheten av Värmland. Jag har valt att blanda olika motiv i utställningen, allt ifrån abstrakt till vacker solnedång. Några av fotografierna är även från andra delar av Sverige.
För den teknikintresserade så använder jag mig helst av min Nikon D7000 och 70-200mm 2.8 objektiv. Den digitala framkallningen sker i Lightroom. Några av korten är även tagna med analog teknik, med en Practica B 200 tillverkad 1979.
För mer information se:
tcfoto.se http://www.tcfoto.se
fotograficentrum.se http://www.fotograficentrum.se
Hoppas vi ses lördag 2:a mars 16:00, Stadshuset, Hagfors!






