ANNONS. Som Plus-medlem kan du styra hur mycket du vill se dessa annonser
Annons
Artiklar>40 utställningar med politiska bilder i Malmö
40 utställningar med politiska bilder i Malmö
Tomáš Rafa “Walls of Sports”
 
Festival
11 till 20 september pågår Malmö Fotobiennal. Då visar Malmös ledande gallerier och museer 40 utställningar. Även i Köpenhamn, Lund och Helsingborg anordnas utställningar och event.
I år är det inte bara fokus på konstfoto, utan även på foto som används socialt och politiskt. Ett exempel är den internationellt kände svenske fotografen Kent Klich som med projektet Black Friday visar hur livet är på Gazaremsan i Palestina. Klichs bilder kan ses i kontrast mot alla katastrofbilder från området som visas i nyhetsmedier.
Ett exempel på bilder med politisk sprängkraft är Zanele Muholi.Hennes projekt "We live in fear" kretsar kring frågor om genus och kvinnliga rättigheter i dagens Sydafrika.
Andra deltagande fotografer är bland andra: Tomáš Rafa, Alba Zari, Sharon Ritossa, Laurence Rasti och Naomi Soto.
Laurence Rastis utställning "There are no homosexuals in Iran" visas på Cinema Panora.
Med start den 10 september och fram till den 17 oktober visas svartvita bilder från 1900-talet Litauen på Almlof Gallery i Malmö. Bilderna är tagna av Antanas Sutkus.
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
1 Kommentarer
Logga in för att kommentera