"Bark", Finland 2013, digital dubbel-exponering i kameran. Ur serien "Symbios" (engelska: "We are Nature"), som är en personlig serie dubbel-exponerade porträtt med naturen och människan som tematik. Ofta har fotograferingarna ägt rum i närliggande naturområden främst i Raseborg, men även i Sverige och på Åland, med familj och vänner framför kameran. © Christoffer Relander
 © Christoffer Relander
3 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Om man ser till att fullständigt blåsa ut bakgrunden i siluettbilden så finns där inget utrymme för ytterligare exponering, så där kommer "nästa motiv" ändå inte att komma med. Håller med om att det ser lite fixat ut, men det borde inte vara särskilt svårt om man vet hur man gör.
Hej Johan! Kul att du också uppskattar dubbelexponering. Den verkliga glädjen kommer från att exponera bilderna direkt i kameran, snarare än att överlappa dem i ett bildbehandlingsprogram (dessutom är det då inte längre dubbelexponering). Hur jag dubbelexponerar är ingen direkt hemlighet; jag delar med mig av min arbetsprocess i min nya fotobok "Dubbelexponerat".
Hej Per! Du är inte den första som har frågat om detta angående "Bark". Djupet i bilden består av tre element, men två av dem finns i samma exponering.