Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 379 kr per år
12 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Mvh Wolfgang
Det är dock inte objektivets fel, utan att kameran riktats snett uppåt.
Wolfgang, som Mattias påpekar så handlar de störtande linjerna om perspektiv - jag riktade kameran snett uppåt - inte om någon överdriven distorsion.
Att jag tog bilden på det sättet var dels lite för att få med mycket av himlen, men faktiskt i första hand för att få lite svagt upplysta detaljer längs underkanten och i de nedre hörnen (så man kan se skärpan där). När man tog en bild mer rakt fram blev det för mörkt där och det gick inte att se några detaljer. Så blir det ibland med testbilder, kompositionen baseras mer utifrån vad de skall illustrera, än utifrån vad som ger den bästa bilden :-)
Med tanke på prestanda så håller jag inte med om att de här objektiven är mycket prisvärda. De är snarare väldigt mycket prisvärda. 56:an sätter jag upp på min önskelista bums.
Bilderna och bildtexterna stämmer inte med rubrikerna på något ställe.
Det finns exempelvis ingen bild på 30 mm objektivet.
En uppdatering är ett förslag. Det blir förvirrande.
Mvh Ove
Det var fel bild av Sigma 16 mm f/1,4 DC DN i faktarutan, den hade fått bilden av 30 mm som då alltså visades två gånger.
Jo, men inget av de tre objektiven i faktarutorna har väl brännvidd 35 millimeter ? :-)
Ah, det var en pinsam miss! Men fixat, tackar :)