Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Plusmedlemskap kostar 379 kr per år
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
5 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Men med Tamron och Sigma tycks det fungera alldeles utmärkt att bygga en alternativ objektivpark.
Tamrons 70-180 gick upp och blev min favoritglugg för både porträtt och landskap, i väskan är det den bästa kompromissen jag har.
Tycker det är fenomenalt och flickvännen fick ta 70-200 G2:an.
Det tog sig in på "Excellent" på Marc Alhadeffs A7RIV lista: https://sonyalpha.blog/2019/11/10/which-lenses-to-maximise-the-potential-of-the-sony-a7riv/
Ja, den listan var med i beslutet :-)
Man skall alltid vara skeptisk till påståenden om att en viss sensor "kräver" vissa objektiv eller att det på något sätt vore slöseri eller fel att använda något annat än toppobjektiv ihop med en bra sensor. Man kan precis lika gärna vända på det och peka på att vad en bra sensor (som en i en A7R4) framför allt gör, är att förbättra prestanda hos alla objektiv som hamnar framför dem :)
Men, jag gillar din formulering "den bästa kompromissen jag har" - det är precis så jag tycker man skall se på objektiv. De är alltid kompromisser på ett eller flera sätt och det gäller ju i synnerhet zoomar. Att hitta sina favoritobjektiv handlar ju om att hitta vilka kompromisser man föredrar.
Så sant :-)
Jag har den också till min A7lll och är jättenöjd. Det enda som kan vara är att man kan bli lite kort ibland