Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Mer premiumläsning
Vår fjärde Mastersdomare: Sonja Hesslow - Konstfotograf med öga för form och färg
Fotosidan Masters
Konstfotografen Sonja Hesslow målar med ljus och långa slutartider när hon skapar sina drömlika, surrealistiska bilder. Vår fjärde Mastersdomare inspireras av allt från en trasig lampskärm till musik. De bästa kreativa idéerna kommer när hon sitter på cykeln med en ljudbok i öronen.
Läs mer...
Test: Canon RF 45 mm f/1,2 STM – Ljusstyrka och bokeh åt folket!
Fotosidan testar
Extrem ljusstyrka är lockande och kan ge magiskt kort skärpedjup – men det är ofta förknippat med svidande hög prislapp om man vill ha autofokus. Genom smarta kompromisser har Canon lyckats göra ett synnerligen ljusstarkt normalobjektiv till ett pris som passar många. Så här bra är objektivet.
Läs mer...
1
Kamerafilter: Den stora guiden till ND-filter, polarisationsfilter och kreativa effekter
Guide
Plus
Filter är praktiska tillbehör som ger dig möjligheten att manipulera och korrigera dina bilder innan de registreras av sensorn. I den här artikeln gör vi en djupdykning i filtrens värld. Idag finns det många möjligheter att skapa effekter i efterbehandlingen, men i många fall fås bättre resultat genom att använda filter direkt på objektivet.
Läs mer...
5
Vi känner på Pgytech CreateMate Card Reader Case
Fotosidan provar
Plus
Fotografer som rör sig mellan olika miljöer, har flera kameratyper och fotograferar mycket kan tycka att det är en utmaning att hålla reda på alla minneskort. De är små och försvinner lätt, olika enheter har olika typer av kort, dessutom behöver de skyddas från damm och fukt. Pgytech har med sin CreateMate Card Reader Case kombinerat en robust förvaringslösning med ytterligare en produkt som behövs när man ska ta hand om bilder på språng: en högpresterande kortläsare med inbyggd kabel.
Läs mer...
1
Test: Fujifilm Instax Mini Evo Cinema – Tålamodsprövande tidsmaskin
Fotosidan testar
Plus
Fujifilm har gjort det till sin grej att blanda ett gammalt filmarv med toppmodern teknik. De har med sin retroinspirerade designen också hittat en nisch där bildskapandet har möjlighet att kännas mindre som teknik och mer som ett kreativt hantverk. Kan hybridkameran Fujifilm Instax Mini Evo Cinema finna en plas i kameraväskan eller är det främst en dyr leksak?
Läs mer...
Boka: On Location Photo Walks Natur 2026 - maj till november
On Location
Tillsammans med Wild Nature Fotoresor ska vi besöka vi sju fina områden med spännande natur och med stora möjligheter till fina bilder. Vi ses i naturen, då och där den är som bäst fotomässigt. Kunnig ledare från Wild Nature Fotoresor finns förstås på plats. Olika kameramärken dessutom, som har med utrustning som du kan låna och prova.
Läs mer...
















3 Kommentarer
Hej Michael. Tack för din fråga – som jag tyvärr inte riktigt förstår. Har du möjlighet att förtydliga så ska jag se om jag kan hjälpa dig.
Tänkte om de gick att lägga till ett script som utökar arbetsytan i svart under bilden och som sedan lägger till vit text som ska vara filnamnet.
Detta har jag i Lightroom classic:
https://www.photographers-toolbox.com/products/lrmogrify2.php
Och då får jag detta resultat:
https://www.bussmicke.se/Bildgalleri/Bussar/Aland/Rode_Orm/index.html#img=Rode_Orm_ALS12_Vastra_Hamnen_Mariehamn_2004-05-08.jpg
Detta använder jag för att sitta och skriva in bildtexten under förhand.
Det korta svaret: nej
Det långa svaret: Det du är ute efter är ju en bildspelsfunktion, och det är egentligen inget som en råkonverterare har som huvuduppgift, och inget som har värde för programmets huvudmålgrupp (professionella fotografer). Vill man ha med metadata i en presentation så finns det säkert inbyggt i program som gör bildspel, som plockar upp sådant som rubrik, bildtext, inställningar etc från filen och presenterar det vid sidan om bilden.
Jag tycker att det verkar som en märklig och ganska speciell variant att lägga in metadata i själva bildfilen (som pixeldata) och har svårt att se att det skulle vara en funktion som en programtillverkare skulle lägga utvecklingstid på.
Alltså det jag far efter är att vid exporten så lägger programmet till ett svart fält under bilden med text som tas från filnamnet. Antingen så gör programmet detta eller så via ett script. Synd om det inte så för via Lightroom går det med scriptet jag visade.
Jo, jag förstod det. Men det är en ganska obskyr funktion som inte så många efterfrågar, så svaret är mig veterligen fortfarande nej. Om du är nöjd med LR och tredjepartslösningen föreslår jag att du fortsätter med den.