Merläsning
Guide: Professionell hudretusch utan filter – använd grålager i Photoshop
Bildbehandling
Plus
Även om ett porträtt är väl ljussatt kan det hända att vi inte är nöjda med detaljer och hudtoner. Viss efterbehandling kan krävas i Photoshop, även efter lyckad råkonvertering. Det handlar inte om att fuska fram ett resultat, utan om att diskret korrigera färg och detaljer.
Läs mer...
Carolyn Drake och Roger Ballen bland namnen på Copenhagen Photo Festival
Festival
Copenhagen Photo Festival presenterar ett rejält utställningsprogram för 2026 med flera internationella och nordiska fotografer. Festivalen arrangeras den 11–17 juni på Det Kongelige Teaters Gamle Scene i Köpenhamn och omfattar utställningar, samtal, workshops och andra publika aktiviteter.
Läs mer...
1





















12 Kommentarer
http://www.fotosidan.se/gallery/viewpic.htm/1006058.htm
/Num
http://www.fotosidan.se/gallery/viewpic.htm/2238273.htm?set=mp
Bra, simpel och instruerande video. Då jag inte har extern blixt fick jag använda den interna med en hemmagjord bouncer bestående av ett anteckningspapper tejpat framför blixten för att få bort skuggan av objektivet ^^. Dessutom har jag inget stativ och jag fick inte till så att dropparna hamnade på samma ställe hela tiden heller.
Blev rätt jobbigt med manuel fokus när det var omöjligt att ha kameran på samma ställe hela tiden. Resultaten ändå ganska ok tycker jag.
Jättekul tyckte vi båda och resultaten blev riktigt bra!
http://www.fotosidan.se/gallery/viewpic.htm/1882562.htm?set=mp
http://www.edgeflyfishing.com/ipb/index.php?app=core&module=attach§ion=attach&attach_rel_module=post&attach_id=117780
http://www.edgeflyfishing.com/ipb/index.php?app=core&module=attach§ion=attach&attach_rel_module=post&attach_id=117779
Jag blev nyfiken och testade och fick detta första resultat:
http://fotosidan.se/gallery/viewpic.htm/2282547.htm
Mvh Mats