Merläsning
Test: Boya Magic – fyra mikrofoner i en
Fotosidan testar
Plus
Boya Magic är inte bara en trådlös mikrofon, utan ett helt modulärt mikrofonsystem som riktar sig till fotografer, innehållsskapare, vloggare och mobila journalister som behöver en kompakt allt-i-ett-lösning. Pricken över i är den AI-drivna reduceringen av bakgrundsljud.
Läs mer...




















11 Kommentarer
Som det är nu måste man först komponera bilden (som då kan vara oskarp), låsa ljusmätningen med tummen, fokusera, komponera om (tillbaka till ursprungskompositionen) och sen ta bilden. Inte direkt snabbt.
Punkten ett här ovan gör kanske i alla fall att det går att använda den optiska sökaren tillsammans med autofokus på ganska nära håll, vilket varit omöjligt förut.
Förstod inte riktigt vad Du sa där om att inte kunna separera fokus- o ljusmätningslås. Jag har valt att låta AFL/AEL-knappen bara låsa fokus. Men det blir ju lite tryckanden, först fokusera med avtryckaren och låsa med ett click på AFL/AEL, sedan mäta och låsa ljusmätningen med avtryckaren på önskat sätt.
Precis. Det hade varit smidigare att fokusera med tummen eller att halvnedtryck inte låste ljusmätningen.
Det går ju att fokusera med tummen.
I MF-läge ja. Eller är det så att det står helt fel i menyn och de menar AF när det står AF-låsning? Det skulle inte förvåna mig.
Med andra ord var den beskrivna proceduren helt onödig. Jag misstänkte det. Nåja, det gick bra även för min del:-)
Är det förresten fler än jag som tycker att kameran ibland tappar valda menyinställningar?
Och varför i helsicke ligger inte Auto Iso bland dom andra ISO-inställningarna?