Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Mer premiumläsning
Guide: Professionell hudretusch utan filter – använd grålager i Photoshop
Bildbehandling
Plus
Även om ett porträtt är väl ljussatt kan det hända att vi inte är nöjda med detaljer och hudtoner. Viss efterbehandling kan krävas i Photoshop, även efter lyckad råkonvertering. Det handlar inte om att fuska fram ett resultat, utan om att diskret korrigera färg och detaljer.
Läs mer...
1













7 Kommentarer
Härlig bild, den nedersta också.
En glugg som alltid legat mig själv varmt om hjärtat är Leitz Summicron-m 35/2, version II och vers III (1969-1979), som hade en speciell karaktär pga ganska få (6) linselement. Väldigt låg upplösning och hög kontrast, och snygg kantskräpa.
/B
Ps. Blir ändå litet undrande över vad du skriver "och dessutom kan miljöaspekten vara värd att överväga" när det gäller analog fotografi. Jag tror att miljön inte tar så stor skada av analogt fotografi, dels då man använder en redan tillverkad kamera, ofta inga nyköp alltså, och de eventuella vätskor som blir måste lämnas till en miljöstation. Och de som analogfotar i dag, det är nog i antal som ett loppspott i Mississippi mot de som digitalfotar.
:)
Nog måste det väl vara en miljöfråga ändå inte minst vid tillverkningen av fotografiskt material. Kodak fick lov att spendera hundratals miljoner dollar på att städa upp i Rochester, New York.
Kul att läsa och se fina exempel. Jag var själv ute en sväng med en Minolta 50/1,7 på Sonykameran idag.
Nu uppfattade jag det i alla fall som att Linus talade om nutid vad gäller miljö.
För mig funkar det bra att ha sökarbilden i svartvitt, så den gula peakingen syns tydligare.
Beroende på vad du har för kamera så borde du antingen kunna ändra dioptri-inställning på sökaren, eller till och med köpa en extra lins att sätta framför för att kompensera.
Peaking kan funka riktigt dåligt med objektiv som är lite "dimmiga", eftersom det brukar innebära att högsta kontrast inte sammanfaller med högsta upplösning. Orsaken är så kallad sfärisk aberration och är ett gissel även med optiska sökare.