Näringsliv
Kodak kan inte räkna med att få några större summor från Apple och Research In Motion i den juridiska tvist som pågår i USA. Detta fick Kodaks aktie att störtdyka.
Kameratillverkaren Kodak har under en längre tid legat i fejd med Apple och Research In Motion gällande funktionen att förhandsvisa bilder i mobiler som iPhone och Blackberry.
Efter många turer fram och tillbaka har nu International Trade Commission (ITC) i Washington D.C. sagt sitt i frågan. Enligt Wall Street Journal bryter Apple och Research In Motion på sin höjd bryter mot två av Kodaks patent vilket bara är en liten del av den tekniska lösningen.
ITC:s besked betraktas mer eller mindre som en seger för Apple och Research In Motion. Båda företagen fick se sina aktier stiga rejält under fredagen, samtidigt som Kodaks aktie föll med inte mindre än 14,25 procent (se bild nedan). Kodaks aktie har nästan halverats sedan årsskiftet.

En slutgiltig dom i målet förväntas den 30 augusti.
Källa
3 Kommentarer
Du tycker alltså att Kodak ska finansiera filmtillverkning genom att stämma telefontillverkare för att du ska kunna "fota film"? Vore det inte rimligare att de som vill "fota film" betalar vad det kostar?
Och om Kodak kunde lägga krutet på att syssla med det som de är bra på istället....