NyheterSnart kommer de konkurrerande tidningarna Gefle Dagblad och Arbetarbladet att få samma fotoredaktion. På detta sätt ska miljontals kronor sparas - men fyra fotografer får gå.
De Mittmedia-ägda Gävletidningarna Gefle Dagblad och Arbetarbladet har tappat 20 procent av sin annonsförsäljning under året. Nu tvingas ledningen att spara pengar.
Fyra fotograftjänster försvinner när de två fotoredaktionerna kommer att slås ihop. Mittmedia förväntas spara mellan 2,5 till 3 miljoner kronor på omstruktureringen. Men facket är inte glada över beskedet.
- Vi är missnöjda och besvikna. Vi tycker inte att det är en rimlig besparing med tanke på den kvalitetsförsämring som det här innebär, säger Samuel Åsgård, fackklubbsordförande på GD.
Även om GD och Arbetarbladet har samma ägare är de i praktiken konkurrenter.
- Det blir svårt att dela på fotografer med en konkurrerande tidning, avslutar Samuel.
Och ffa så är det så att den ena tidningens fotografer är så grymt mycket bättre än den andra - en anledning till att jag valt just den tidningen. Så här får de en prenumerant mindre iaf, undrar vilken besparing det blir i slutändan ;-)
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
1 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Supertrist är ordet!