Nyheter
Sakta börjar ryktet sprida sig om Nikons nya proffsdigitalkameror. Om man surfar lite och skall tro obekräftade rykten så verkar det vara så att kamerorna kommer att heta D2h och D2x och alltså vara uppföljare till D1x och D1h.
Den rykte som jag läst säger att D2x kommer att motsvara Canons 1Ds, dvs 10.6 megapixels (4024x2648 pixlar), medan d2h kommer att fortsätta vända sig till sportfotografer och därmed ha högre bilder / sekund, men mindre upplösning. Ryktet säger att den kommer att ha 4024x1324 pixels, dvs. 5.47 megapixels.
Ryktet säger att kamerorna skall presenteras den 22 juli. Men som sagt, innan Nikon presenterat något skall sådana här rykten tas med en nypa salt. Surfa och bilda dig en egen uppfattning.
20 Kommentarer
Mer konkurrens == bra!
Då är man fullutrustad tycker jag.
Nej, jag föredrar diafotografering. Det här med digitalkameror är bara ett komplement anser jag.
*List priset på D2h, kommer att hamna på US$4500.
* Man kommer även att släppa en VR lins 200-400/f4, med några helt unika och ej förr sedda "features". Priset för denna skall ev. hamna på $8-9000.
*En ny DX lins 10,5mm f2.8
Det pratas också om en vireless funktion som tillägg till D2h:an.
Kanske är det någon som blev ännu mer sugen och nyfiken inför den 22:a..
Om ryktena stämmer lägger Nikon mer krut på pixlarnas kvalitet än kvantitet. Bättre tonomfång och mindre brus vid höga iso är precis vad jag vill ha.
Förresten, om nu de bygger in WiFi i D2orna, är det för girigt att hoppas trådlös TTL med en ny blixt också? Jag läste något löst rykte om en efterföljare till SB-80dx...
Och för er som inte redan sett det kolla här:
http://alex.alfweb.de/nikon_salesfolder_de_juli_.pdf
Det senaste angående den nya revolutionerande funktionen på nya linsen skall vara att den är programerbar. Det är lite speciellt..
http://www.dpreview.com/news/0307/03072204nikond2h.asp
Läs och njut // Alex