Annons
X. Oanvända vyer > Nyheter > Ung Sundsvallsfotograf i Paris

Ung Sundsvallsfotograf i Paris

Fotografen Jessica Silversaga representerar Sverige på fotoutställningen ”Europeana - 25 regards sur l'europé” i Paris.

Hennes medverkande bilder är självporträtt.

– Jag vill skildra landet ”lagom är bäst” på ett annorlunda sätt.

Jag vill visa det fula i det vackra, känslor som inte alltid får finnas eller synas, säger Jessica Silversaga.

Svenska Institutet i Paris ringde upp Jessica Silversaga efter ett tips. De sökte efter unga och talangfulla fotografer över hela världen. Jessica är den enda fotografen från Sverige. Uppgiften för Jessica är att tolka Sverige i bilder. Tillsammans med fotografer från andra länder kommer bilderna att sammanställas till en vandringsutställning och bok.

Utställning öppnar den 9 maj, på internationella EU-dagen, och kommer att turnera mellan olika franska- och EU-institutioner.

Jessica Silversaga kommer att medverka när utställningen öppnar i Paris. Fotomuseet i Sundsvall har sponsrat henne med ett resebidrag.

– Detta betyder mycket för mig. Det är viktigt att ung fotografi får stöd till utveckling.


Foto: Jessica Silversaga

Av David Elmfeldt
Publicerad 2006-03-30.

3 Kommentarer

Få ut mer av Fotosidan som inloggad

Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm

Merläsning

ANNONS
Götaplatsens Foto