NyheterTim Flach har gjort sig känd för sina fantastiska hästbilder. Nu kommer han att medverka med en utställning på Fotomässan i Göteborg.
Och det blir fler kända namn. Man kommer bland annat att kunna se verk av Christer Strömholm, Anders Petersen, JH Engström, Sune Jonsson, Lennart Olsson, Eva Klasson och Pieter ten Hoopen.
Förutom bildutställningar blir det, som sig bör på fotomässor, mycket prylar, föredrag och mässerbjudanden. Fotosidan kommer givetvis att vara där, och den som kommer till vår monter kan bland annat få sig en premiärtitt i det nya numret av Fotosidan magasin.
Fotomässan i Göteborg pågår mellan den 20-22 februari.
Läs mer om mäsan här.
Se mer bild av Tim Flach på hans hemsida.
Kolla in Fotosidan magasin här.
Oj jösses vad inspirerande!!! Så grymma bilder på djur det fanns på hans hemsida! De bilderna måste man definitivt ta chansen att se på live:-)
//Mvh Anna
Såg på discovery för ett tag sedan om just denna fotograf, blev mäkta imponerad. Det var filmat just från de tillfället när han tog den här bilden...inspirerande...
Klart läckra bilder han gör, utan tvekan!
Däremot är jag lite frågande till att han med rep tvingar hästarna att springa gång på gång i det kalla vattnet.
Repen som retucheras tydligen bort i efterbearbetningen....
Jag bara älskar hästbilderna från island!! Brukade jämt titta på kortfilmen på Animal plnet där man visar hur det gick till när det togs. Tim Flach hade jag verkligen velat se mer av. Synd att jag inte kommer kunna gå på fotomässan.
Den lilla trailern han har på Animal Planet gör en verkligen intresserad av att se mer. Det är otroliga bilder han tar. Jag gillar hans hästbilder, men personliga favoriter kommer vara de söta fladdermössen eller flygande hundarna eller vad det är. Otroliga!
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
13 Kommentarer
Logga in för att kommentera
//Mvh Anna
Däremot är jag lite frågande till att han med rep tvingar hästarna att springa gång på gång i det kalla vattnet.
Repen som retucheras tydligen bort i efterbearbetningen....
//Janne
/Wicke
.
Ock vi som älskar hästar!//Lill Unna & Lill Naima