Fotografen Viktor Wallström har tagit hem vinsten i tävlingen Rockfoto 2010. Den färgstarka bilden som charmade juryn föreställer Nick Cave under en konsert på Roskildefestivalen 2009.
Totalt var 120 bilder med och tävlade i årets Rockfoto. Vann gjorde 24-åriga Viktor Wallström från Stockholm. Fotografer från Rockfoto.nu har nu vunnit tävlingen Årets Rockfoto sex år i rad.
Juryns motivering till vinnarbilden var: ”Det var färgerna som fångade vår uppmärksamhet. Det stora röda, det skarpa blå. Och alla de vita skärmarna. Och minen, den beslutsamma, sammanbitna. Helt obetalbar. Och det är näst intill ögonkontakt med artisten. Något som är lite ovanligt. All detta kompletteras med att det är actionladdat ordentligt. Nick Cave är fångad mitt i språnget. Frågan är, ska han sparka till objektivet”
Viktor arbetar vanligtvis med produktfotografi. Att fota spelningar är något han har gjort under de senaste två åren. Bilden på Nick Cave fotades under Roskildefestivalen 2009. Han berättar om fotograferingstillfället;
– Det är en väldigt knepig och hög scen. Jag fick klättra upp på en ställning i diket för att lyckas komma tillräckligt nära och använde vidvinkel för att förstärka känslan av fart. Nick Cave har någon form av hatkärlek till fotografer, så jag kanske provocerade honom att gå fram och måtta en spark, säger Viktor Wallström.
Bakom tävingen står Hultsfreds fotoklubb i samarbete med Rockparty. I år hölls 29:e upplagan av tävlingen Rockfoto.
Va chokad jag är då att Rockfoto.nu får sådana placeringar i denna tävling med (oouupps) SAMMA namn som sidan.
Inte för att det är några kopplingar mellan de båda, men ändå....
Och Olle Olle Kirchmeier heter egentligen något annat, men FS har valt att kalla honom för det. ;)
Man ansöker om fotoackreditering.
Som enskild fotograf är det svårt eller omöjligt så det är bäst att vara med i nån fotofirma eller så som håller på med musikfoto.
Rockfoto.nu och musicstage.se är sådana.
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
8 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Inte för att det är några kopplingar mellan de båda, men ändå....
Och Olle Olle Kirchmeier heter egentligen något annat, men FS har valt att kalla honom för det. ;)
Det jag undrar: HUr gör man för att slippa in till fotograf-diket? Här verkar folk mellan 19 -upp slippa dit.
Som enskild fotograf är det svårt eller omöjligt så det är bäst att vara med i nån fotofirma eller så som håller på med musikfoto.
Rockfoto.nu och musicstage.se är sådana.
Visste att du skulle lyckas bra med den bilden. Kan dock tilläggas att vid det fototillfället så var han där för Festivalphoto.se (som Janne nämnde).