Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Test: Canon RF 45 mm f/1,2 STM – Ljusstyrka och bokeh åt folket!
Fotosidan testar
Extrem ljusstyrka är lockande och kan ge magiskt kort skärpedjup – men det är ofta förknippat med svidande hög prislapp om man vill ha autofokus. Genom smarta kompromisser har Canon lyckats göra ett synnerligen ljusstarkt normalobjektiv till ett pris som passar många. Så här bra är objektivet.
Läs mer...
1
Kamerafilter: Den stora guiden till ND-filter, polarisationsfilter och kreativa effekter
Guide
Plus
Filter är praktiska tillbehör som ger dig möjligheten att manipulera och korrigera dina bilder innan de registreras av sensorn. I den här artikeln gör vi en djupdykning i filtrens värld. Idag finns det många möjligheter att skapa effekter i efterbehandlingen, men i många fall fås bättre resultat genom att använda filter direkt på objektivet.
Läs mer...
5

























25 Kommentarer
Nu är det bara en av alla i en uppsjö av gatukameror.
Bara att hålla med. Ett par pannkaks-objektiv mellan 28-50mm hade varit intressantare. Fritt fram att ta fram en helt ny fattning och lansera ett trevligt nytt litet system ala fuji X, men icke.....
Känns som om några nikon-fantaster kommer att slå till inte mkt mer. Andra väljer säker hellre Fuji X-E1. Visst, den ser hyfsad kompakt ut, mkt mer e det väl inte som talar för den tycker jag rent design-mässigt.
P330 med GPS verkar trevligt men misstänker att sånt äter batteri?
Som vanligt framgår det av texten om kamerorna har råformat. Coolpix A ligger i prisnivå med Fujifilm X100S. Hittills har ingen uppfunnit en gps-enhet som inte drar batterikraft när den är påslagen. Uppdateringsfrekvensen har stor inverkan på batteriförbrukningen.
Vilken är målgruppen för Coolpix A?
Tja, målgruppen är t ex jag, och jag kan tänka mig en hel hoper fotografer i min närmsta krets som skulle gå igång på den. Grym sensor, normal ljusstyrka, litet format, tyst, snabb blixtsynk (antar jag). Kan inte bli så mycket bättre. Om man är lagd åt det hållet, och det är ju förstås inte alla som är. Det är därför det finns olika kameror.
Låter bra att du är intresserad, men besvarar ju inte frågan om du inte berättar vem du är, Specsen kan jag ju läsa ut...
Ah, sant. Dokumentär frilansfotograf, som gärna reser lätt och vill ha en diskret utrusning.
Menade om den drar mycket eller lite batteri.
Motsvarigheten till Canon S100 är Nikon P330 som kostar 3.490 kr (rekpris).
Fujifilm X100S och Nikon Coolpix A ger olika bildvinkel. Nikon-kameran är också mer kompakt. Det kanske kan locka några.
Med det omräknade f-talet får man direkt en uppfattning om prestanda i svagt ljus, och förmågan att skapa oskarp bakgrund.
Att, som i artikeln, prata om "ljusstyrka" och "ISO", gör det mycket svårare att jämföra kameror med olika stora sensorer. Det språkbruket har sitt ursprung i analog filmkänslighet, och mäter ljus per ytenhet. Med en digital sensor är det vettigare att jämföra den totala mängden ljus som når sensorn, oavsett hur stor den är.
Eftersom det inte går att omvandla f-värdet i en del andra situationer så skulle vi behöva bolla med olika f-värden, med den förvirringen det medför.
Det är redan illa med mm-angivelsen. Det vore enklare om man bara pratade om bildvinkel i grader.
Jag tror ändå de flesta är medvetna om att en mindre sensor inte fångar lika mycket ljus och inte ger samma skärpedjup, utan att röra till det med omvandlade f-tal.
Kan du som är "omräkningsfantom" förklara hur en lös exponeringsmätare kan fungera utan omräkning oavsett sensor-/negativformat?
I vilken situation går det att räkna om brännvidden men inte f-talet? Jag kan inte komma på någon. (Dessutom är det ju samma faktor för båda värdena.)
Jag håller med om att det allra bästa vore att inte räkna om alls. Bildvinkel i grader och bländardiameter i millimeter säger allt man behöver veta. Då spelar inte sensorstorleken någon roll.
"Med det omräknade f-talet får man direkt en uppfattning om prestanda i svagt ljus, och förmågan att skapa oskarp bakgrund. "
Ditt resonemang håller men endast när det gäller skärpedjupet. F 2.8 i DX format släpper exakt lika mycket ljus som F2.8 gör på FX
>"I vilken situation går det att räkna om brännvidden men inte f-talet? Jag kan inte komma på någon."
När du har två olika kamerahus med olika sensorstorlek och ska ställa in exponeringen för samma motiv.
Om man ska överföra exponeringsvärde från en exponeringsmätare.
För att bländartalen i kamerorna och på objektiven inte är omräknade.
Att räkna om f-talet är intressant om man ska förklara varför en liten sensor har mer brus eller varför skärpedjupet blir mindre, men det fungerar inte vid praktiskt fotografering.
Sen är ju priset helt uppåt väggarna, 6000 kr hade väl varit mer rimligt??
Nikon är grymma på DSLR segmentet, deras gluggar är legendariskt bra men vill man ha lite mindre/lättare grejer känns det som att det är andra märken som gäller, i alla fall just nu. Har själv sålt av all min Nikonutrustning till förmån för en Fuji XE-1 med lite olika gluggar. Lätt att alltid ta med och väldigt bra bildkvalitet. Och inte så farligt dyrt heller... Ha det gött!
Nej, vi bör vara glada att fler och fler tillverkare har sett ljuset med större sensorer! Tio papp är inget att bråka om ifall brännvidden passar ens behov.
Nex 3n dimensioner: 117 x 63 x 33 mm
Nikon A dimensioner: 111 x 64 x 40 mm
Sätt en pankaka på Nex och du får en fin om än liiite större alternativ men för betydligt mindre peng samt som grädde på moset, utbytbara objektiv.
Sony har en 20 mm F2.8 som är 20mm "tjock".
Jag är Nikon ägare själv men ser absolut inget mening med den här kameran till den här priset.
Kunde inte sagt det bättre själv. Ja, eller en E-pm2 (samma sensor som OM-D) med kitzoomen och Olympus 17mm/1.8 i ett hyffsat litet paket... Byt ut mot Panasonic 14mm/2.5 så får du samma brännvidd och kommer undan 1300kr billigare ändå.. :)
Visst är det underbart att Nikon hoppar på denna trenden, men varför inte göra det bra? Det är väl som vanligt att de är rädda för att kanibalisera på sina andra kameror.. Nä, D600 var både mina sista Nikon och min sista systemkamera. Nästa gång blir det Fuji eller kanske Leica till och med, om plånboken tillåter dvs ;)
Jag håller på och testar Olympus E-PM2 med 17mm/1,8 just nu. En annan variant är Nex-6 och den nya 20mm-pannkakan. Man ska räkna in att Nikon och Olympus tar extra betalt för sina sökare. I Nex-6 är sökaren inbyggd.
Å andra sidan: jag räknar med någon form av tyst slutare här, samt snabb blixtsynk. Det skulle vara avgörande för mig. Plåtar redan med m43 och 14. 1/160 i blixtsynk innebär ofta nedbländning runt 11 och mycket jobb för blixten vid upplättning. Just fast optik ger några unika fördelar.