Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Test: Peak Design Roller Pro Carry-On - hård väska i mjuk design
Fotosidan testar
Plus
Peak Design Roller Pro carry-on är en praktisk och rymlig rullväska som riktar sig till den resande kreatören som har klipp i steget och är rädd om sin utrustning. Trots lätta material och smart design är denna snygga väska ingen lättviktare – men premiumkänsla, smarta lösningar och livstidsgaranti väger tungt.
Läs mer...
3





















25 Kommentarer
Logga in för att kommentera
http://alpinelaboratories.com/pages/pulse
Kan inte förstå att det skall ta Canikon sådan tid att bygga in dessa funktioner i kameran.
Jag har själv Camraanger. Använder den mer sällan än jag hade trott när jag köpte den.
Skälet är att man måste kolla den är uppladdad. Sedan skall man koppla in den med en kabel vilket blir lite bökigt.
Sedan koppla upp sin iPhone eller padda.
Hade funktionerna vari inbyggda hade det var väldigt mycket smidigare.
Man får se Live View-bilden på telefonen och kan ta bilder.
det är en minneskort som kostar runt 300kr och man använda den som minneskort och den gör möjligt att skicka bilder till telefon och facebook. du kan använda även där inte finns wifi och internet. Eye fi mobi använder egna satelliter och därför kan man använda överallt. det finns appen som man ladda ner när man köpt kortet.
Borde vara en självklarhet att bygga in direkt i kameran som på t.ex Sony. Som externt tillbehör borde de kunnat sikta på en betydligt nättare formfaktor och även 802.11a/ac.
Men vad är det för format på bildfilerna som den skickar över till paddan? Jag misstänker att det är begränsat till jpeg, och då blev det ju inte så smidigt som syns i filmen. -Om man är en sådan som helst vill jobba med råfiler alltså.
Jag är lite tveksam till att CamFi är något man behöver köpa om man har en kamera med inbyggd WiFi.