Annons
Kalender > Visa aktivitet

Nyfiken på Bernadotteska fotosamlingen (25/2 kl 18-19)

25 februari - 25 februari

Drottning Victoria var en pionjär inom dokumentärfotografin och är känd för sina bilder från resan till Egypten 1890–1891. Fotot ovan ur den Bernadotteska fotosamlingen


Välkommen till en kväll om den Bernadotteska fotosamlingen. En unik samling som speglar fotografins historia och samtidigt berättar om ätten Bernadotte.

25 februari 2026 kl 18.00-19.00.

Den Bernadotteska fotosamlingen består av ungefär 500 000 bilder med tekniker som daguerreotypi, saltpapper och autokromplåtar, från 1839 fram till idag. De mest kända är dåvarande kronprinsessan Victorias egna fotografier från Egypten runt år 1890.

Samlingen speglar Bernadottefamiljens liv, både privat och offentligt, ögonblicksbilder och arrangerade tillfällen. Motiven är allt från semestrar och snapshots till landskapsbilder och statsbesök. Bilder som ger oss en inblick i hur fotografiska uttryck har format vår berättelse om kungligheter från 1800-talets mitt till nutid.

Fotosamlingen är vanligtvis inte tillgänglig, men denna kväll plockar slottsbibliotekarien fram exempel ur denna unika samling.

Kvällens föredragshållare är slottsbibliotekarie Arvid Jakobsson, som tar emot i Bernadottebiblioteket.

Biljetter
Webbiljett via biljettlänken. Biljetter kan även köpas i Kungliga slottets biljettkassa.

INSLÄPP
Entré via Västra valvet, Yttre borggården. Entrén öppnar kl 17:30. Kartlänk.

Kategorier
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ANNONS
Götaplatsens Foto