Annons
Artiklar > Allan Wallberg vinner Höstcupen

Allan Wallberg vinner Höstcupen

Nio av Allans 14 bilder som totalt tog honom ändra fram till förstaplatsen.

 

Fotosidans höstcup slutade i söndags och efter 14 veckor så står Allan Wallberg som vinnare. Han vinner en Sony Alpha 6100 med objektiv.

Höstcupen bestod av 14 olika utmaningar som varje söndag avslutades och poäng delades ut. 245 fotografer deltog och Allan Wallberg vann (2199 poäng) med knappa 93 poäng over Agneta Delfors (2106 poäng).

topp 20 poäng
Allan Wallberg 2204 14 utmaningar
Agneta Dellefors 2106 14 utmaningar
Frantisek Simak 1371 14 utmaningar
Lena Holm 1145 14 utmaningar
Mikaela Friberg 1130 14 utmaningar
Annelie Worgard 1120 14 utmaningar
Jorulf Kyrkjeeide 980 14 utmaningar
Jan Alexandersson 903 14 utmaningar
Lars Hägglund 886 14 utmaningar
Monica Amberger 854 14 utmaningar
Nini Hellden 816 12 utmaningar
Johnny Eriksson 813 14 utmaningar
Jon Hansson 796 14 utmaningar
Brita Wester 790 14 utmaningar
Morten Tellefsen 762 10 utmaningar
Sören Lejhage 746 14 utmaningar
Erik Engström 725 14 utmaningar
Andreas Norstedt 701 10 utmaningar
Nina (Marina) Erkenius 670 14 utmaningar
Gunilla Berggren 647 14 utmaningar

Allan grattis till vinsten! Det var riktigt tajt och spännande! Hur nervös var du på slutet?

– Om jag ska vara riktigt ärlig så var det inte så spännande sista omgången, eftersom jag sett att min ledning var så pass stor att det inte var någon som kunde komma i kapp i sista etappen. Däremot var det mer spännande omgång 12 och 13 när man inte visste om det var någon som skulle hinna gå om. Naturligtvis var varje deltävling spännande att invänta resultatet på. Det var också kul med teman i fototävlingar där man får fundera lite på vilken bild man skulle använda inför kommande vecka.

Höstcupen är ju en lång fototävling - vad tyckte du om upplägget?

–  Ja en lång tävling var det, men jag tycker det var helt ok, 10-15 omgångar är kul, och ger många fotografer möjligheten att delta, alltid har man kanske några bilder som passar bra till någon av etapperna.

–  Jag skulle kunna tänka mig att det blir lite mer fokus på topp 10 om man inte har så jättemånga poäng. Dock har alla något att sträva efter, så att intresset inte svalnar på slutet. Sen är det bara en som vinner, jag förstår att man inte kan ha dyra priser till alla, men kanske något lite!? Jag tänker att även komma på plats 10 kunde sporra lite extra ända till slutet, Kanske att få ett diplom eller hedersomnämnande?

Vad tyckte du om de olika utmaningarnas tema? Vilket var svårast?

– Jag tycker det var ett varierande och bra val av tema, det var inte lätt alla gånger att komma på vad man skulle skicka in, medan det till vissa tävlingsomgångar blev svårt för att jag hade fler bilder som kunde passa. De tema jag personligen tyckte var svårast var Gatubild, Hemtrevligt och Natthimmel. Tema som Höstfärger och Vinterlandskap verkade lättare men å andra sidan vet man att det finns många andra fotografer som har fina bilder i dom kategorierna, så därför blir dom svåra också.

Nu är det grått och trist men har du några fotoplaner framåt våren och sommaren?

– Några stora fotoplaner inför kommande vår och sommar har jag inte, men ser mycket fram emot att fåglarna ska återvända och att naturen blir lite vackrare till skillnad mot gråvädret vi har nu. Det är alltid trevligt att packa ryggsäcken med kamerautrustningen och något att dricka och äta, och helst komma ut tidiga mornar då naturen är som bäst.

–  Jag ser också fram emot att möta andra foto- och naturintresserade människor som jag lärt känna på platserna jag ofta besöker. Har även tankar på att ta mig lite oftare in till storstaden, där man alltid kan hitta fina motiv, säger Allan.

Stort grattis och tack alla som deltog

Fotosidan säger stort grattis till Allan och vi tackar även alla som deltog. Utan er hade det inte blivit någon cup. Vi lyssnar också på Allans förslag om fler priser till kommande tävlingar. Under februari kommer vi dra igång nästa fotocup.



Publicerad 2023-01-12.

5 Kommentarer

Arne Bivrin 2023-01-12 14:51  
Grattis Allan!
allanw 2023-01-13 19:13
Tackar Arne!
niniz 2023-01-13 16:57  
Stort Grattis!
allanw 2023-01-13 19:14
Tackar Nini!
bonzo 2023-01-14 08:30  
Grattis till vinsten, med dina fina bilder

Merläsning

ANNONS