Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...




















20 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Slutsats. Sätt upp några betygskriterier. Förutom Ulf:s två förslag måste Ni också fundera kring tidsaspekten. En ur Leica har inte mycket att komma med jmf med en EOS 1V.
Stort stort plus!
Det finns många som av olika skäl kan tycka att en gammal Leica M är bättre än EOS ur sina perspektiv. Man kan värdera elektronik, vikt, storlek, optik, tillförlitlighet, auto-fokus etc olika. Det är viktigt att man för fram varför.
Det bör inte vara en kamp mellan olika fabrikat utan betygen borde vara relativa inom ett märke. Sen är väl kanske omdömena viktigare än betygen.
Det blir minst sagt rörigt...
Hoppas bara att det blir så bra som det kan!!
Bra sida som ni har lyckats bra med, det är toppen lätt att ladda,bra ansikte utåt!!!!!!!