Olika - Högre Fotografisk Utbildning, Kulturama

Övrigt: OBS! CFF håller stängt under midsommarhelgen!
15 elever från Högre Fotografisk Utbildning på Kulturama ställer ut fotografier på deras slutuställning Olika. Utställningen äger rum på CFF - Centrum för fotografi på Tjärhovsgatan 44 i Stockholm den 17-27 juni. Vernissage 17:e juni kl 17.00-20.00
Info:
Under de senaste decennierna har fotografins förutsättningar förändrats radikalt och med det även vårt förhållande till bilden, både som betraktare och bildskapare. Den digitala innovationen är den mest tydliga faktorn. Att manipulera bilder sågs tidigare med stor skepsis, nu är det mer eller mindre en självklarhet av bildskapandet oavsett vilken i tradition man arbetar. Trovärdigheten av fotografiet som sanningsbärare har förändrats avsevärt.
Men fotografiet utsätts inte bara för tekniska förändringar, det befinner sig också i centrum för olika stimulerande diskussioner om vår samtid och dess uttryck. Trots en i allt större utsträckning likriktad yttre värd ser vi samtidigt en tydlig tendens till en innovativ och nyskapande motreaktion bland unga svenska fotografer som sätter stor vikt vid ett individuellt uttryck i sitt bildspråk.
Parallellt visas utställningen på turné med start i 6 juni – 2 juli på
State museum of history of Saint-Petersburg. Museum Osobniak Rumiantseva.
http://www.fotodepartament.ru/cat/1162/en
Fotograf(er): Alexander Rynéus, Andreas Timfält, Camilla Håkansson, Carl-Johan Elf, David Johansson, Eduardo Torres Carrington, Hanna Robertsdotter Jansson, Isabelle Löfgren, Joakim Mathiasson, Madeleine Atterhem, Per Orchidéen, Pernilla Pettersson, Ylva Nordgren






