Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Test: Canon RF 45 mm f/1,2 STM – Ljusstyrka och bokeh åt folket!
Fotosidan testar
Extrem ljusstyrka är lockande och kan ge magiskt kort skärpedjup – men det är ofta förknippat med svidande hög prislapp om man vill ha autofokus. Genom smarta kompromisser har Canon lyckats göra ett synnerligen ljusstarkt normalobjektiv till ett pris som passar många. Så här bra är objektivet.
Läs mer...
1
Kamerafilter: Den stora guiden till ND-filter, polarisationsfilter och kreativa effekter
Guide
Plus
Filter är praktiska tillbehör som ger dig möjligheten att manipulera och korrigera dina bilder innan de registreras av sensorn. I den här artikeln gör vi en djupdykning i filtrens värld. Idag finns det många möjligheter att skapa effekter i efterbehandlingen, men i många fall fås bättre resultat genom att använda filter direkt på objektivet.
Läs mer...
5






















19 Kommentarer
Kallas visst för marknadsekonomi...
Fattar ironin men riktigt så illa är det väl ändå inte. iPhonemodellerna och andra dyrare telefoner håller i allmänhet bra och länge, men de lever också ett ganska hårt liv och används till väldigt mycket. För egen del brukar jag köpa ett par generationer gamla modeller, just nu en 12pro som ersatte en XS som råkade bada i havet. Det går ju också att fota annat än kaffe, om man vill.
Jag använder det jag har så länge den fungerar. Har fortfarande kvar min Nikon D800E som jag köpte ny 2012, och som jag kommer att använda så länge den fungerar eller med andra ord; Tills den eller jag dör, vilket som kommer först 😁.
Kan bara hålla med...
Vad tycker du att den "cyniska" industrin hellre skulle göra än att förbättra sina produkter?
En SE kanske? Fjärde gen kommer snart som blir större en trean. Så passa på nu. Trea har samma storlek som sjuan.
SE är i mina ögon det bästa iPhone-alternativet om det viktiga är att få ner den i fickan.
Fast SE är väl större än minin?
Mjaa...bokstäverna blir lite små om telefonen blir för kompakt alltså när man skall skriva, och batteriet blir för litet.
Ja - men av de som finns att köpa nya.
En vanesak, men har min mini mest för foto och dokumentation.
Det låter inte orimligt. Vi brukar predika att antalet pixlar inte är ett mått på detaljåtergivningsförmåg, på verklig upplösning. En hel del detaljer försvinner i brusreducering.
Men därmed inte sagt att det är meningslöst att öka antalet pixlar.