Prylnytt
Canon har utvecklat två kompaktkameror med annorlunda optisk lösning. Den ene har retrodesign och den andra är mer modern i formen.
I grunden fungerar de två kamerorna likadant, det är bara den yttre designen som är lite olika.

Foto: Richard Cox
Konstruktionen är inspirerad av klassiska mellanformatskameror med spegel, som Hasselblad 500-serien. Canon har också ansträngt sig för att ge en liknande upplevelse med en spegel som fälls upp när bilden tas och en simulerad mattskiva.
Kamerorna har ett manuellt fokuserat normalobjektiv med ljusstyrka f/1,8. Det sitter en 1-tumssensor i kamerorna. På baksidan finns en vinklingsbar skärm.
Enligt Canon ska kameran kunna ge bilder med kort skärpedjup. Objektivet tycks vara för småbild och sedan förminska bildcirkeln som projiceras av speglarna för att passa entumssensorn.


Foto: Richard Cox
Poängen med kamerorna är att det ska kännas mindre elektroniskt och mer mekaniskt att fotografera. De ska helt enkelt vara roligare att fotografera med, unge fär som Fujifilm X Half.
Just nu är kompaktkameror på uppgående och Canon har ökat sin produktion. De har också antytt att de håller på att utveckla nya. Med de här konceptkamerorna visar Canon att de inser att många kunder vill ha något taktik känsla, retrodesign och kul funktioner – något som gör att det känns mer kreativt att fotografera med kameran än med en mobiltelefon eller en konventionell digital kompaktkamera.
De två konceptkamerorna visades upp för första gången upp på den japanska fotomässan CP+.
2 Kommentarer